اهمیت تنفس با بینی در برخی مکان ها | بیماری

آلودگی هوا اثرات ناجور و زیان بیاری واسه افراد داره و باعث ایجاد بیماریای تنفسی طولانی در اونا می شه در این جور مواقع تلاش کنین از بینی فقط تنفس کنین.

همدم فردموسوی، با اشاره به افزایش اندازه آلاینده های هوا و تاثیر اون بر مجاری تنفسی اعلام کرد: آلودگی هوا در آدمایی که زمینه بیماریای تنفسی دارن، مشکلات بیشتری داره؛ البته در مواردی که اندازه آلاینده ها زیادتر از اندازه مجاز باشه، افراد سالم هم در خطر قرار دارن.

ایشون با بیان اینکه بهترین راه واسه محفوظ موندن از مشکلات آلاینده ها نبود حضور غیر لازم سالمندان و افرادیه که زمینه مشکلات تنفسی و مشکلات قلبی دارن، اضافه کرد: آدمایی که در روزای آلوده مجبور به خروج از منزل هستن باید در مکانای پرتردد از وسائل نقلیه استفاده و پیاده روی نکنن.

فردموسوی با بیان اینکه پیشنهاد می شه شهروندان در روزای آلوده از فعالیتایی مانند سرخ کردن که موجب افزایش آلودگی هوای خونه می شه دوری کنن، اضافه کرد: به کار گیری وسائل نقیله عمومی می تونه از حجم ترافیک شهری و در نتیجه از اندازه گازهای دیزل و دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن کم کنه.

ایشون با اشاره به روشای کاهش اثرات آلاینده ها بر بدن گفت: مصرف شیر و مایعات در روزای آلوده می تونه اثرات آلودگی هوا بر بدن رو کم کنه، البته در موارد زیاد ریوی در روزای آلوده باید به دکتر مراجعه شه.

این متخصص ریه خاطر نشون کرد: آلاینده ها با وزن مولکولی پایین به قسمتای انتهایی ریه می رسن و تغییراتی مانند جمع شدگی ریه و بیماریای انسدادی ریه رو به دنبال داره که غیر قابل برگشته.

ایشون با اشاره به اینکه آلاینده های زیر یه دهم میکرون معمولا در راه هوا شناور هستن و آلاینده های بین ۲.۵ تا یه دهم میکرون به قسمتای انتهایی ریه می رسن، گفت: ذرات آلاینده ۲.۵ تا ۱۰ میکرون در راه های هوایی بزرگ تر فیلتر و ذرات آلاینده بالای ۱۰ میکرون از راه بینی فیلتر می شن و به خاطر همین پیشنهاد می شه در مکانای پرترافیک فرد با بینی تنفس کنه.

فردموسوی با بیان اینکه آلاینده ها و ذرات بسیار ریز معمولا به قسمتای انتهایی ریه می رسن و معمولا موجب تغییراتی مانند جمع شدگی ریه و بیماریای انسدادی ریوی می شن، گفت: آلاینده ها می تونن دلیل مشکلات جبران ناپذیر و غیرقابل برگشت در بدن شن و پس تاکید می شه آدما به جای درمان از تماس با آلاینده های هوا دوری کنن.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو