اهمیت خود مراقبتی در امراض قندی | بیماری

بهتره بیماران دیابتی نسبت به این آسیب در بدنشون حساسیت زیادی به خرج بدن و خودمراقبتی در این مورد رو یادشون نره اگه به این توجه نکنن دچار عارضه های مضر زیادی می شن

دکتر اسد احسان زاده اعلام کرد: دیابت به عنوان یه مریضی متابولیک در حال فزونیه که نشون از سن و سال دار شدن جمعیت جهان داره، اما روند ماشینی شدن زندگی امروزی که منتهی به کم تحرکی افراد شده یکی از عوامل شدید شدن کننده قند در کنار استرس به عنوان شایع ترین دلیل ایجاد دیابته.

مسوول واحد پیشگیری و مقابله با بیماریای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام ادامه داد: دیابت به دلیل نبود یا نبود تاثیر انسولین در بدن ایجاد می شه که افراد بالای ۳۰ سال در مقایسه با گروه کودک و نوجوون که انسولین در بدن ندارن، شایع ترین گروه مستعد واسه دچار شدن به مریضی قندی هستن که این وسط بی تحرکی و زیاد شدن وزن هم از عوامل مستعد ایجاد مریضی هستش.

احسان زاده، آدمایی با آسیب پرفشاری خون و کسائی که اقوام نزدیک گرفتار به قندخون دارن رو گروه مستعد دچار شدن به این مریضی دونست و اضافه کرد: زنائی که سقط خودسرانه بیشتر از دو بار یا بچه مردگی داشته یا زنائی که در بارداری اول دچار دیابت بوده و نوزادی با وزن بیشتر از چهار کیلوگرم به دنیا آورده ان از دیگر افراد مستعد دچار شدن به مرض قند هستن که حتی اگه واسه دومین بار باردار نشن، ۵۰ درصد احتمال دچار شدن به این مریضی رو دارن.

ایشون با بیان اینکه آدمایی با چربی خون بالا در برابر دچار شدن به مریضی دیابت هستن و با در نظر گرفتن یاد گرفتن مریضی، نیازه از مصرف مواد غذایی پرکلسترول مثل فست فودها، ساندویچ، پیتزا، چیپس و پفک دوری کرد، گفت: ورزش و جنب و جوش حداقلی (نیم ساعت فعالیت روزانه) در کنترل دیابت موثره، اما باید مواد چرب و شیرین از رژیم غذایی عادی حذف شه.

این دکتر عمومی به دیابتیا تاکید کرد: بیماران گرفتار به دیابت باید روزانه عمل خودپایشی روی اعضا و اندامای بدن مخصوصا انگشتا و کف پا اون بکنن تا دچار عفونت نشن؛ چون که عفونت در این مریضی به سرعت به استخون رسیده و منتهی به قطع عضو می شه. هم اینکه باید معاینات هرساله انجام شه؛ چراکه عفونت در این افراد خیلی سریع به استخون رسیده و به قطع عضو منجر می شه.

ایشون با اشاره به اینکه دیابت پیشرفته روده ها، معده، دردهای متفرقه، خارش، سکته های قلبی و مغزی و… رو به دنبال داره، گفت: درمان دارویی تنها راه کنترل مریضی دیابته و قابل درمان نیس.

احسان زاده با بیان اینکه افراد گرفتار به دیابت بیشتر از هر فرد مریض دیگری مستعد دچار شدن به بیماریای عفونی هستن، گفت: دیابتیایی که با هدف کاهش دردهای عضلانی قصد انجام حجامت دارن باید در شرایطی درست و در وضعیتی که احتمال انتقال عفونت به اون وجود نداشته باشه، این عمل رو بکنه.

ایشون با تاکید بر اینکه خون دهی بهترین روش واسه تخلیه خون از بدن نسبت به حجامته، یادآوری کرد: حجامت کنندگان غیرقانونی در محیط استریل مبادرت به حجامت نمی کنن و همین امر احتمال انتقال عفونت در افراد دارای دیابت رو نسبت به بقیه مراجعه کنندگان زیاد می کنه.

گلزار مولایی، مشاور تغذیه بیمارستان آیت الله طالقانی استان ایلام هم در مورد نوع تغذیه بیماران دیابتی گفت: نونای سبوس دار مانند سنگک و بربری در مقایسه با نانهایی که با آرد سفید جفت و جور شده به کنترل بهتر قند خون کمک می کنن. پس دیابتیا از مصرف نون لواش، باکت و نون سفید دوری کنن؛ البته بهتره نون رو به همراه برنج استفاده نکنن و هم اینکه از مواد غذایی شامل قندهای ساده مثل قند، شکر، مربا، شربت، عسل، نوشابه، دلستر، بستنی، شکلات و دسرهای شیرین دوری شه.

این مشاور تغذیه با بیان اینکه دیابتیا مصرف سبزیجات و مواد شامل فیبر رو در برنامه غذایی جا بدن، ادامه داد: حتما قبل از خوردن غذا از سالاد یا مواد غذایی کم کالری مانند کاهو، کرفس و سوپای ساده استفاده کنین.

ایشون مصرف میوه هایی مثل انگور، انجیر، آناناس، هندوانه، خربزه، طالبی، انبه، موز، خرمالو، لیموشیرین و کمپوت میوه ها رو ممنوع اما به کار گیری توت فرنگی، آلبالو، زردآلو، گیلاس، هلو، شلیل و گریپ فروت رو مجاز گفت و گفت: نباید در مصرف میوه زیاده روی شه و حتی تعداد مصرف اونا مشخص شده باشه.

مولایی به صرف غذاهای کم حجم اما تعداد دفعات بیشتر تاکید کرد و اضافه کرد: حتما بین صبحونه و ناهار و ناهار تا شام میان وعده میل شه. هم اینکه از مصرف روغنا و چربیای جامد دوری شه و جهت پخت و پز از روغنای گیاهی مایع استفاده کنن و از مصرف چربی گوشتا، پوست مرغ و ماهی، لبنیات پرچرب، سسای سفید، کله و پاچه، کره، خامه، شیرینی خامه ای دوری کنن.

این مشاور تغذیه با اشاره به اینکه پیاز و سیر خام در غذاها یا به صورت خام ۲ حبه در روز استفاده شه، اضافه کرد: از مصرف آب میوه در صبح و به صورت ناشتا دوری شه و به جای اون در طول روز میوه تازه میل شه.

مولایی اضافه کرد: بیماران دیابتی مجاز به حذف هیچ کدوم از وعده های غذایی نیستن؛ چون که حذف یه وعده غذایی باعث بالا رفتن قند خون به دنبال افت شدید قند و بروز نوسانات شدید قند می شه. البته نمیشه ازش سرسری رد شد مریضایی که از قرصای پایین آورنده قند خون استفاده می کنن، تلاش کنن در حد امکان زمان مصرف قرصای پایین آورنده قند خون با زمان مصرف وعده های غذایی دارای نظم باشه و از تغییر دادن اونا تا حد امکان دوری شه.

ایشون بر مصرف حبوبات به اندازه تعیین شده در رژیم غذایی و خوردن ۲ تا ۳ بار ماهی در هفته اشاره کرد و گفت: واسه اینکه شخص دچار افت قند نشه باید نیم ساعت پس از تزریق انسولین صبحونه مصرف کنه و در میان وعده ها از پسته و بادام خام به اندازه ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز استفاده شه.

(ایسنا)

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو