اهمیت دید و بازدید با اقوام سالمند | سالمندان

 

 بعضی افراد فکر می کنن با یه تماس تلفنی وظیفه خود رو در قبال والدینشون انجام دادن و دور و بریا سن و سال دار خود رو با این کار خوشحال کردن درصورتی که هیچی جای دید و بازدید و ملاقات حضوری رو نمی تونه بگیره تا بتونه اونا رو از افسردگی در آورد

 نتیجه یه تحقیق نشون میده که ارتباطای چهره به چهره اعضای خونواده و دوستان تاثیر زیادی در سلامت روان داره و جانشین کردن این ارتباطا با ایمیل، پیامای متنی و مکالمات تلفنی، خطر دچار شدن به افسردگی رو دو برابر می کنه.

این تحقیق روی ۱۱ هزار فرد بالغ انجام شد و براساس یافته های اون، آدمایی که دستکم سه بار در هفته با دوستان و خونواده شون دیدار می کنن، با احتمال بسیار کمتری در مورد دچار شدن به افسردگی روبرو هستن.

در این تحقیق دو ساله، در مورد آدمایی که فقط چند ماه یه بار رابطه چهره به چهره با دوستان و بستگان خود داشتن، مشخص شد که ۱۱ و نیم درصد احتمال بروز نشونه های افسردگی رو داشتن. به عکس، آدمایی که دستکم سه بار در هفته با خونواده و دوستای خود ملاقات می کردن، با اندازه شش و نیم درصد، کمترین سطح نشونه های افسردگی رو داشتن.

محققان می گن: خونواده ها واسه کمک به پیشگیری از ابتلای بستگان سن و سال دار خود به افسردگی، دست کم سه بار در هفته به ملاقات اونا برن.

این مطالعه نشون میده احتمال دچار شدن به افسردگی در افراد مسنی که دوستان و خونواده های خود رو بیشتر وقتا ملاقات می کنن، نصف سالمندانیه که کسی به دیدار اونا نمیاد.

این تحقیق که به وسیله دانشگاه میشیگان انجام شد و در نشریهJournal of the American Geriatrics Society منتشر شد، اولین تلاش واسه بررسی رابطه نوعای جورواجور تماسای اجتماعی با افسردگیه.

مجریان این تحقیق وضعیت افراد بالای ۵۰ سال رو به مدت دو سال مورد بررسی قرار دادن و فهمیدن برخلاف تاثیر قوی تماسای چهره به چهره بر دپرس نشدن، ایجاد تماسای تلفنی و ایمیلی و یا رابطه گیری از راه رسانه های اجتماعی با عزیزان، هر چند مثل این تماسا تکراری و منظم باشن، هیچ تاثیر مثبتی در این مورد نداره.

دکتر ‘الن تئو’ از مجریان این مطالعه گفت: ما دریافتیم که تماسای تلفنی و ارتباطات دیجیتالی با دوستان و یا اعضای خونواده از نظر تاثیرگذاری در مورد جلوگیری از افسردگی، همسان تعاملات اجتماعی چهره به چهره نیستن.

براساس یافته های این تحقیق، تاثیر روشای جور واجور رابطه گیری افراد در سنین جور واجور فرق داره اما به طور خاص، تماس تکراری چهره به چهره با دوستان در سنین ۵۰ تا ۶۹ سال تاثیر زیادی در جلوگیری از افسردگی داره و بالاترین درجه تاثیرگذاری دیدن فرزندان و اعضای خونواده، در افراد بالای ۷۰ ساله.

روزنامه تلگراف

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو