دانلود تحقیق رشته هنر درباره زیبایی‌شناسی هنر یونان و تأثیر آن بر هنر غرب

در این پست می توانید متن کامل تحقیق رشته هنر درباره زیبایی شناسی هنر یونان و تأثیر آن بر هنر غرب را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 زیبایی شناسی هنر یونان و تأثیر آن بر هنر غرب

 واژه اومانیسم(2) ( humanism ) یا انسان گرایی در مباحث فکری و معرفتی فراوان به گوش ما خورده است. همچنین خاستگاه این واژه را همواره با غرب مرتبط دانسته و آن را دلیل جدایی غرب از دیانت می دانیم. به راستی غرب چگونه این واژه را ملاک خود قرار داد و بدان دست یازید ؟

غرب، همواره در طول تاریخ در جریان بازسازی و قدرت بخشیدن به خود همواره خود را از سایر ملل و تمدن ها به ویژه شرق مستثنا دانسته و خود را مستقل و حتی برتر از سایر تمدن ها دانسته است. غرب برای رسیدن به این هدف، همواره خاستگاه و زادگاه خود را فرهنگ و تمدن یونان قرار داده است. در میان تمدن های باستانی گذشته ( هند، ایران، بین النهرین، مصر…) یونان یک رقیب مهم شناخته شده و از آن جا که به کشورگشایی های متعددی هم می پرداخت و فرهنگ خود را در همه جا تحمیل می کرد، لاجرم میان این تمدن ها و یونان، جنگ ها و برخوردهای مداومی هم صورت می گرفت. همین عامل باعث شد که امروزه غرب به ویژه آمریکا این ملاک های یونانیان را مبنای کار خود قرار دهد و آن را تبلیغ کند. آمریکا به دو عاملی که یونانیان بدان اصرار می کردند، علاقه نشان می دهد. یکی کشورگشایی و دیگری اشاعه فرهنگ خود. فراموش نکنیم که آمریکا بیشتر در برابر ملل شرق قرار گرفته تا ملل غرب؛ از این رو جای تعجبی ندارد که به طور دائم تمدن یونانی را که نماد غرب شده را در مقابل تمدن های شرقی قرار داده تا اهداف خود را مشروع نمایان سازد. هالیوود که نماد آمریکا است به طور مداوم فیلم هایی می سازد که یونان را تنها تمدنی نشان می دهد که مهد عقل، فلسفه، تفکر و هنر است و دارای آرمان های انسانی برای متمدن کردن ملل بربر شرق است و سیستم نظامی گری قدرتمندی، همواره یونان را مسلط بر عالم شرق نموده است. این تاریخ سرهم بندی شده که حتی در نظر خود یونانیان امروزی هم مردود است در قالب فیلم های متعددی خود را نشان داده است؛ از فیلم های اخیر می توان به «اسکندر کبیر» ساخته اولیور استون و نیز فیلم «300» که باعث توهین و تحریف تاریخ تمدن پارس و ایران شد اشاره کرد.

همچنین کتاب های تاریخ تمدن و تاریخ هنر غرب همواره علاقمند به نشان دادن کامل و بی نقص تمدن یونانی بوده و هر جا که چیزی به طور واقعی و برای اولین بار منسوب به ملل شرق باشد، آن را با اکراه و بسیار بی اهمیت در این کتاب ها نمایان می سازند. به طور مثال ایده دولت شهر در ابتدا در بین النهرین ظاهر می شود و قوانین شهرنشینی ابتدا توسط حمورابی(3) حاکم بین النهرین وضع می شود اما همین ایده در یونان بسیار توسط باستان شناسان و مورخین مورد تأکید قرار می گیرد. دولت شهر ارسطو فراوان تحسین و غلو می گردد؛ به طوری که با مهم کردن این بخش از تاریخ طوری وانمود می شود که قبل از یونانیان تمدن های باستانی گذشته چنین ایده ای را مطرح نکرده اند؛ یا زمانی که غرب می خواست راه خود را از کلیسا و دین جدا کند و عقل را مبنای بالاتری از دین قرار دهد یک بار دیگر یونان را ملاک کار خود قرار داد. چرا که یونان مهد قوی فلسفه و استدلال بود و هرگز مبانی فکری خود را از مبدأ وحی برداشت نمی کرد. همین باعث تفاوت فراوان آن با ملل شرق بود که خاستگاه ادیان و حکمت های متعالی فراوانی است . از این دست مثال ها فراوان است و همین اهمیت تمدن یونان و شناخت آن را ضروری می سازد.

 فرمان آپولون یکی از خدایان یونانی با عبارت «خودت را بشناس!» که سقراط(4) به هنگام گفتگو با مردم در نقاط تجمع روزانه شان به ایشان می آموخت، دیدگاه یونانیان را به طرزی اجتناب ناپذیر به دیدگاهی فرد گرایانه متحول ساخت.

در تمدن و تفکر یونانی انسان کامل ترین آفریده طبیعت و خدایان است؛ از این رو خود خدایان یونانی به شکل انسان و دارای اعمال و رفتار انسانی تجسم می شدند. در منظومه هومر(5) نه تنها خدایان با انسان ها در آمیختند بلکه همانند آن ها رفتار می کردند. از این رو در هنر یونانی، پیکره انسان به عنوان یک اصل برتر و متعالی مرتبا تکرار می شد. ( ایده ال یونانیان)

این انسان محوری در هنر یونانی در بین تمامی تمدن های هم دوره آن یک استثناء بود. در تمدن ایران و هند و بین النهرین و مصر همواره انسان در مقابل الوهیت برتر قرار می گیرد و به تنهایی در هیچ جایی ظهور نمی کند. پادشاهان به عنوان نماینده خدایان ظاهر می شوند که فرمان سلطنت خود را از نیروی بالاتر دریافت می کردند. در ایران، شاهان هخامنشی در تخت جمشید نماینده اهورامزدا بودند و بر بالای سر آن ها نشان اهورایی دیده می شد که به شاهان مشروعیت می بخشید. شاهان بین النهرین از الهه های ماه و خورشید مشروعیت خود را می گرفتند و در هنر مصری فراعنه نماینده جهان بالا به روی زمین به شمار می رفتند. در هنر هندی خدایان هندو و برهمنی و بودا به شکل انسان اساطیری و نه مادی و زمینی نمایش داده می شدند. بر خلاف همه این ها در هنر یونانی، انسان مشروعیت خود را از تفکر و عقل خود می گرفت و در هنر به تنهایی ترسیم می شد و اشتیاق و جذبه فراوانی به جسم و تناسبات پیکره انسانی وجود داشت.

از بین همه هنرها، مجسمه سازی به شکل کاملی می تواند زیبایی پیکره انسانی را بنمایاند. از این رو یونانیان این هنر را بیش از بقیه رشته های هنری بها دادند و به تکامل رساندند و اساس هنر سه بعدی غرب که بعدها به شکل وسیعی مورد توجه قرار می گیرد در حقیقت اساس آن، یونان است.

استفاده از هندسه و قواعد ریاضی پیش از فیثاغورس هم در یونان رواج داشت و اندیشه های او بر معماری و مجسمه سازی یونانی تأثیر گذاشت. همچنین یونانیان نسبت های طلایی(6) و محاسبات هندسی را در معماری و مجسمه سازی از مصر باستان گرفتند و آن را به حد اعلا رساندند. ساختن مجسمه های هم اندازه طبیعی انسان قبلا در مصر رواج داشت ولی یونانیان که آن را مورد علاقه خود می دانستند آن را کامل کردند. زیبایی شناسی که هنر یونانی بر آن استوار شده شامل تقارن و نظم و تناسبات هماهنگ هندسی است.

افلاطون زیبایی را در تناسب می دید و می گفت : اشیاء زیبا جزء به جزء و با دقتی ساخته می شوند که تناسب صحیح آن را اندازه گیری ریاضی معلوم می کند. تقارن و کیفیات اندازه ، همواره زیبایی را کامل می کنند.

پولوکلیتوس ، بزرگ ترین مجسمه ساز یونانی بر طبق یک قانون مناسب، کار می کرد و اصولی را در مجسمه سازی فرمول بندی کرده بود که موجب وحدت شکل اثر می شدند. می گویند پولوکلیتوس پیکره مرد نیزه دار را فقط به عنوان یک پیکره نساخته بود بلکه هنر پیکرتراشی را در آن مجسم ساخته بود و ارسطو نیز دو واژه «پیکرتراش» و «پولوکلیتوس» را مترادفاً به کار برده است. یونانیان در پیکرتراشی نیز مانند معماری، تناسب را مسأله محوری می دانستند و قانون پولوکلیتوس را تجسم معقولیت آمیخته به تناسب برای پیکرتراشی به شمار می آورند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود کامل تحقیق زیبایی شناسی هنر یونان و تأثیر آن بر هنر غرب

پاسخی بگذارید

بستن منو