دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران درباره المانهای ساندویچ پانل

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 آشنایی با المانهای ساندویچ پانل

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود .

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود . نظر به اینکه این کشور روی یکی از کمربندهای فعال زمین لرزه در جهان قرار دارد لذا ایجاد سازه های مقاوم و امن از اولویت خاصی برخوردار است . بررسی نیاز کشور به واحدهای مسکونی نشان می دهد که با توجه به بافت جوان نیروی انسانی هر ساله به حدود ۶۰۰۰۰۰ واحد مسکونی جدید نیاز هست که روشهای سنتی ساخت جوابگوی بخش محدودی از این نیاز می باشد .

علاوه بر نیازهای جدید ، کیفیت ضعیف ساخت باعث استهلاک سریع ساختمانهای موجود شده که این امر باعث افزایش نیاز به ساختمان سازی جدید می شود ؛ همچنین به مقوله مقاوم سازی سازه های موجود نیز باید توجه لازم مبذول گردد . با توجه به نیازهای وسیع ذکر شده و لزوم بهبود کیفیت تولید ساختمان همانطور که در غالب کشورهای بزرگ نیز متداول است باید روشهای تولید صنعتی ساختمان بطور جدی مورد توجه قرار گیرد . یکی از این فنون مطرح شده در دو دهه اخیر استفاده از صفحات ساندویچی متشکل از دو لایه بتن مسلح با شبکه جوش شده و یک لایه پلی استایرن است که در برخی طرحهای ساخت مسکن در ایران به کار گرفته شده است .

در این مقال سعی بر این بوده که بیشتر با ضوابط آئین نامه ای اجرای این نوع ساختمانها آشنا شویم و برای تکمیل بحث ، فیلم مستندی از نحوه اجرای عملـی چنین ساختمانهایی تهیـه و ضمیمه ایــن بحث کرده ایم . اگر توجه کافی به مجموعه ایـن پروژه شود متوجــه خواهیم شد کــه بعضی از بحث های آئین نامه ای بطورکامل در اجرا پیاده نمی شود که دلایل متعددی از جمله محدودیت های اجرایی و غیره دارد .

 کاربرد پانل های ساندویچی کامپوزیتی در ایران و جهان

خواص مناسب پانل های ساندویچی کامپوزیتی، این قبیل محصولات را به عنوان گزینه های مناسب در ساختمان سازی مطرح ساخته است. طی سال های اخیر فعالیت های اندکی جهت تولید این پانل ها در بازار ساختمان کشور مشاهده شده است. با این وجود هنوز پتانسیل های استفاده نشده بسیاری جهت به کارگیری این قبیل پانل ها در شهرهای بزرگ کشور که با معضل کمبود فضا روبرو هستند وجود دارد. مطلب زیر که برگرفته از مأخذ ذکر شده در انتهای مطلب می باشد، به بیان تجربه چند کشور جهان و دلایل عدم استقبال از پانل های ساندویچی در کشور می پردازد:

اروپا و آمریکا

استفاده از دیواره ها و پانل های ساندویچی طی سال های گذشته در اروپا و آمریکا رشد روزافزونی یافته است. این دیواره ها که برای ساخت خانه های پیش ساخته طراحی شده اند، به دلیل داشتن مزایایی از قبیل دوام و عملکرد محیطی خوب, وزن کم, قابلیت مونتاژ سریع و افزایش راندمان انرژی در ساختمان, مورد توجه بسیاری از پیشتازان صنعت ساختمان سازی قرار گرفته اند.
به عنوان مثال شرکت تکنولوژی های پیشرفته ساختمان، به منظور ترویج نوآوری در صنعت ساختمان آمریکا, کمک مالی را به ارزش 1.1 میلیون دلار به 6 پروژه صنعتی اعطا کرده است. یکی از برندگان این بورس ها، یک شرکت تولید کننده پانل های کامپوزیتی روکش دار است. این پانل ها برای نصب به کمک زایده هایی در هم قفل می شوند.
طبق اظهارات این شرکت حتی اگر یک کارگر ساختمانی ناوارد به مونتاژ این پانل ها گماشته شود, ساخت یک خانه 110 متر مربعی با سه اتاق خواب و دو حمام از این پانل ها، بیش از یک روز طول نمی کشد. قیمت خانه ساخته شده با این مواد با احتساب کل هزینه سرویس آشپزخانه, سیم کشی، لوله کشی, سیستم گرم کننده و لوازم برقی حدود 786 و 28 دلار تخمین زده شده است. آزمایشات نشان داده است که این خانه ها حتی می توانند در برابر طوفان و زلزله نیز به خوبی مقاومت کنند.

هندوستان

استقبال از این نوع پانل ها منحصر به کشورهای توسعه یافته نمی شود. استفاده از ساختارهای کامپوزیتی ساندویچی در بسیاری از کشورهای آسیایی همچون تایلند و هند نیز مورد توجه قرار گرفته است. در هندوستان هیئت ارزیابی و پیش بینی تکنولوژی (TIFAC) که عهده دار اجرای طرح توسعه و گسترش کامپوزیت های پیشرفته است، تولید و گسترش این گونه پانل های کامپوزیتی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است.
برای تولید پانل های ساندویچ، ابتدا الیاف طبیعی را طی فرآیند پالتروژن به شکل صفحات و روکش های مسطح شکل می دهند و سپس به کمک یک هسته فومی یا لانه زنبوری پانل های کامپوزیتی تولید می شوند. این پانل ها در ساخت بناها، سقف های کاذب و حتی در ساختار کرجی ها نیز مورد استفاده واقع شده اند. در کشور هند منابع فراوانی از الیاف طبیعی ارزا ن قیمت یافت می شود. این عامل باعث گردیده است تا هندوستان سرمایه فراوانی را صرف توسعه تکنولوژی کامپوزیت های الیاف طبیعی در صنعت ساختمان نماید.

ایران

رشد جمعیت در ایران و افزایش نیاز برای مسکن و فضای سکونت باعث شده است تا تقاضا برای هرچه کوچک تر، سریع تر و ارزان تر ساختن بنا افزایش یابد. رواج یافتن پارتیشن ها، سقف ها و دیوارهای کاذب در طی چند سال اخیر، موید این ادعاست.
طی سال های گذشته فعالیت هایی از سوی چند شرکت کوچک و بزرگ برای ساخت پانل های ساندویچی صورت گرفته است. دیوارهای پیش ساخته تولید شده توسط موسسه ساختمان سازی “سپ” در حقیقت نوعی از ساختارهای ساندویچی محسوب می شود. پانل های ساندویچی تولید شده در این موسسه از یک هسته فومی و لایه های بتن ارمه تشکیل شده است.
همچنین ساختار دیواره های کیوسک ها درحقیقت نوعی ساختار ساندویچی با هسته شبیه به لانه زنبوری و لایه هایی از جنس فایبرگلاس است. مواردی از کاربرد فایبرگلاس در ساخت دیوار ه ها و سقف های کاذب را که توسط کارگاه های کوچک تولید شده اند نیز در بازار می توان مشاهده کرد

.دلایل عدم استقبال از پانل های ساندویچی در کشور (ایران):

عدم حضورگسترده پانل های ساندویچی در ساخت وساز کشور ما شاید بیش از همه متاثر از عوامل زیر باشد:

الف) قیمت بالا

مهم ترین دلیل این امر قیمت بالای فایبرگلاس در مقایسه با چوب و سایر مواد به کار رفته در تولید سقف ها و دیواره های کاذب است. از آنجا که هم قیمت مواد اولیه و هم هزینه ساخت پانل ها (که اغلب به روش پرهزینه و کند لایه چینی دستی تهیه می شوند) بالاتر می باشند، معمولاً استفاده از مواد سنتی متداول نظیر چوب به صرفه تر است.

 ب)کیفیت ناکافی

عامل دوم را در عدم یکنواختی تولیدات وکیفیت سطح نه چندان زیبای این قبیل محصولات باید جستجو نمود. به دلیل ماشینی نبودن فرآیند تولید پانل های ساندویچی کامپوزیتی، معمولاً یکنواختی جنس محصول و کیفیت سطح مناسب قابل دستیابی نیست. از سویی بسیاری از محصولات متداول مانند صفحات چوبی یا صفحات MDF به کمک روکش هایی از جنس فرمیکا(HPL) شکل ظاهری بسیار زیبایی به دست می آورند که برای مصرف کننده بسیار جذاب تر از سطح فایبرگلاس است.

ج)سرعت تولید پایین

دلیل دیگر، کندی روش های تولید این محصولات در کشور است. بسیاری از این قبیل محصولات در کارگاه های کوچک که تکنولوژی تولید در آنها بسیار ابتدایی، کند و متکی به کارگر است تولید می شوند. بدیهی است که نرخ تولید پایین و غیرماشینی بودن فرآیند ساخت این پانل های ساندویچی نمی تواند جوابگوی نیاز رو به گسترش بازار باشد.

د) پایین بودن سطح تکنولوژی

مجموعه این دلایل را می توان در پایین بودن سطح تکنولوژی تولید پانل های کامپوزیتی در ایران خلاصه نمود. بالا بردن سطح تکنولوژی واحدهای تولیدی داخلی و انجام تحقیقات کاربردی می تواند گام مهمی در جهت ارتقای این قبیل محصولات کامپوزیتی در کشور محسوب شود. گرچه هم اکنون در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران یک پروژه تحقیقاتی در زمینه توسعه کاربرد پانل های ساندویچی ساختمانی در کشور در حال اجرا است، اما پاسخگویی به بازار گسترده کشور نیازمند صرف تحقیقات و بودجه بسیار بیشتری است.

 پانلهای سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد ؟

این پانلها یاصفحات سه بعدی تشکیل گردیده از:

 1 – هسته مرکزی که معمو لا از عایق پلی استایرن   یا پلی اورتان و   یا عایق پشم   سنگ و بضخامت های 5 تا 10 سانتیمتر میباشد .

 2- دو شبکه فولادی از مفتول بضخامت 3 میلیمتر   چشمه های   8×8 سانتیمتر و بفاصله 1 تا 2 سانتیمتر از هسته مرکزی قرار داشته و بوسیله تعداد زیادی مفتول قطری بهم جوش برقی شده اند .

این پانلها در کارخانه به ابعاد مورد لزوم که نوع دیواری آن معمولا 1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر پوشش   میگردد و در نوع سقفی پس از نصب روی آن بضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

 خواص پانلهای سه بعدی

خلاصه ای از خواص پانلهای سه بعدی بشرح زیر است :    

 1- وزن کم مقاوم در برابر زلزله

2- احتیاج به نیروی انسانی کم

3- عایق حرارتی و صوتی مناسب

4- اتصال خوب

5-   حمل ونقل آسان

6- استحکام و یکپارچگی مطلوب

7- انبار داری مناسب

8- عدم نیاز به نعل درگاه

9 – سرعت در نصب                

10- اشغال فضای کم درزیربنای مفید ساختمان

11- ایمنی

12- شکل پذیری مناسب    

13- ایجاد تسحیلات درلوله کشی تاسیسات

14- قیمت بسیار مناسب

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران درباره المانهای ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو