دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف

 در این پست می توانید متن کامل پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه

هر یک از افراد بشر در زندگی اجتماعی خود به تعاون، همیاری و تفاهم دیگران نیازمند بوده و اداره امور معشیت انسانها با همکاری و تعاضد و تشریک مساعی پیوند خورده است و برای رسیدن به این هدف همیشه در تکاپو بوده تا در سازماندهی یک سنت مقدس نقشی داشته باشند و بدین جهت برای یاری رساندن به همنوعان همیشه به سنت کفایی شبیه وقف گرایش داشته اند. ولی پس از ظهور اسلام با برنامه های سازندگی خود برای جبران کاستی ها و محرومیت ها و از بین بردن تبعیض ها و تضادها و رفع فواصل فاحش طبقاتی و بهتر از همه استقرار نظام متعالی و پویا براساس قسط و عدل در جامعه بشری، سنت های حسنه ای را مقرر داشته اند که از جمله آنها وقف، صدقات و خیران را با بیان (فلسُتبِقّوا الخیرات) توصیه نموده اند. سنتی که اگر به طور جدی در جامعه رایج شود، قادر است بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهریه با تکیه به انگیزه معنوی مردم حل کند.

وقف بعنوان سنتی ریشه دار در فرهنگ اصیل ایرانی پس از اسلام بطور مؤکد مورد تائید و تشویق دین مبین اسلام قرار گرفته و موجبات رشد هر چه بیشتر آن را فراهم ساخته است اولین مشوق وقف پس از ظهور اسلام، شخص پیامبر (ص) بوده است و بعد از ایشان اهل بیت و خاندان آن حضرت و اصحاب و پیروان آنها به این عمل صالح اقدام کرده اند که غالباً برای تامین معشیت بینوایان، ایتام، افراد بی سرپرست و یا نیازمندهای عمومی بوده است. خلاصه از وقف به امام حسین (ع) گرفته تا تهیه جهاز برای دختران بی بضاعت، از ساختن مسجد تا تهیه لباس عیدی انسانهای محروم و تهیه آب آشامیدنی، حمام، مدرسه، درمانگاه و مواد دیگر از این قبیل وقف صورت گرفته است.

علیرغم عمق تاریخی که وقف دارد از طرف صاحبان قلم کمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و این بی توجهی موجب شده است که وقف در ذهن مردم بطور ناقص جا افتاده باشد. یعنی وقتی شخصی اموال خود را وقف می کند در این تصور است که تا ابد مال او حبس شده و منافع آن است که ساری و جاری می باشد و به اصل موقوفه هیچ دخل و تصرفی نمی شود کرد، حال آن که در این پایان نامه توضیح داده می شود که هر چند هدف از وقف دائمی و جاودانه بودن آن است، لیکن از آنجایی که در عالم طبیعت هیچ پدیده ای دائمی نیست و عمر محدودی دارد، نهاد وقف نیز مانندسایر پدیده های طبیعی ممکن است در معرض خرابی و نابودی قرار گیرد پس باید مکانیسم و مقرراتی جهت تغییر وضعیت آنها وجود داشته باشد، در این خصوص با سوالات زیر مواجهه می شویم:

  • آیا عین مال موقوفه را می توان فروخت؟
  • اگر امکان فروش و انتقال هست در چه شرایطی انتقال جایز است؟
  • آیا امکان تبدیل به احسن در وقف وجود دارد؟
  • آیا واقف در حین انعقاد وقف می تواند سرکار فروش موقوفه را قرار دهد؟
  • حقوق موقوف علیهم پس از فروش چگونه خواهد بود.

در عمل قوانین متعددی وضع شده است که ناظر بر این موضوع است که یک سری مقررات را بصورت کلی و اجمال بیان نموده است که اجرای کامل و صحیح این مقررات مستلزم مراجعه به کتب فقهی و استفاده از نظر فقهاست. در این خصوص مقرراتی در قانون مدنی، قانون تشکیلات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه، قانون ابطال اسناد فروش رقیاب آب و اراضی موقوفه مصوب 1363 و 1371 ، قانون اجازه تبدیل به احسن واگذاری دهات و مزارع موقوفه عام به زارعین صاحب نسق و آئین نامه های اجرایی مربوطه به آنها و آراء و مدت رویه و مقررات پراکنده دیگری که وجود دارد که برخی از آنها نسخ گردیده اند و در حال حاضر لازم رعایه نیستند از جمله قانون اجازه تبدیل به احسن واگذاری دهات و مزارع موقوفه عام به زارعین صاحب نسق که در این رساله سعی شده است در خصوص سوالات مطرح شده توضیح و پاسخ داده شود و بطور کلی مباحث این پایان نامه در دو فصل بررسی می شود.

فصل اول در خصوص کلیات وقف است

و فصل دوم در خصوص شرایط و آثار انتقال مال موقوفه.

در بررسی لغوی کلمه وقف، روشن خواهیم کرد که ریشه آن چیست و لغت وقف در چه معنایی بکار می رود. وقف کلمه ای عربی است و مصدر ثلاثی مجرد به وزن (ضَرُبُ – یُضرِب، وُقُفُ- یُقِف) و از نظر لغت معنای آن ایستادن و حبس کردن است و عرب هنگامی که می گوید: (وقف الشی ای حبس) (آن چیز را وقف کرد یعنی آنرا حبس نمود). و از باب استعمال مصدر و اراده اسم مفعول گاهی به آن موقوف هم گفته می شود و جمع آنها موقوفات و اوقاف هم به همان معنا بکار می رود.[1] کلمه توقف در فارسی به معنی ایستادن، اندکی درنگ کردن در بین هر کاری و دوباره شروع کردن و مفصر و منحصر و مخصوص کردن چیزی به کسی با چیزی بکار می رود.[2]

  • تعریف فهقی وقف

در این قسمت تلاشی در این است که مشخص گردانیم در فقه، وقف چگونه بوسیله فقهاء تعریف شده است. در فقه فقهاء تعاریفی متفاوت از وقف ارائه داده اند و برخی منشاء اختلاف در تعاریف فقهاء را اختلاف نظر در ماهیت وقف دانسته اند.

چون عده ای آنرا از هر وعده ای دیگر آن را جایز می دانند، برخی قصد قربت را شرط تحقق و قضا می دانند ولیکن برخی دیگر به این عقیده نیستند. برخی از فقها در مالکیت عین موقوفه بعد از تحقق وقف با هم اختلاف نظر دارند. همچنین در قبض و اقباض عین موقوفه نظرات فقهاء متفاوت است و از این اختلاف نظر در ماهیت وقف، تعاریف متفاوتی از وقف حاصل شده است، و ظاهراً تعدد تعاریف وقف بدین جهت است که تعریف فقهی مستقیم و مستند از هیچیک از معصومین و مذاهب اربعه وجود ندارد.[3]

از جمله تعاریف تعریفی بدین شرح است:

وقف عبارت است از حبس مالی که انتفاع از آن با بقاء عین آن ممکن باشد و تصرف در اصل مال ممنوع و مقطوع گردد و منافع رقبه (موقوفه) به قصد قربت در امر خیر هزینه شود.[4] اغلب تعاریف ارائه شده توسط فقهای شافعی شبیه تعریف فوق است[5].

1- ابن منصور، لسان العربج ج 9 – ضم، نثر دوب الحوزه، 1363 شمسی= 1405 قمری، ص 359، ابوالقاسم محمود مفشری، اساس البلاغه به تحقیق استاد عبدالرحیم محمود؛ چاپ اول ، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی قم، بی تا، جلد 2، ص 507

2- حسن عمید، فرهنگ فارسی عمیده، چاپ پنجم، انتشارات امیر کبیر، تهران 1363، جلد 2 مبانی 1953، دکتر محمد معینی، فرهنگ معین جلد 4، چاپ 1360، ص 5047 به بعد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو