دانلود متن کامل پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع طلا‌ق (رجعی)

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

طلا ق (رجعی)

طلا ق (رجعی) مطلقه رجعیه، زوجیه حقیقی یا زوجه حکمی

طلا ق تنها حلا ل شرعی است که خود خداوند هم چندان آن را دوست نمی دارد و یکی از حقوق شرعی و حلا ل زوجین محسوب می شود. این حق موضوعی مهم است که با جاری ساختن آن _طبق روایات و احادیث_ عرش الهی به لرزه می افتد. در این نوشتار تلا ش می شود تا این حکم شرعیِ حلا لِ نه چندان مطلوب شرع و عرف مورد شناسایی قرار گیرد.
طلا ق به دو دسته بائن و رجعی تقسیم می شود. منظور از طلا ق بائن طلا قی است که در قبال آن شوهر نمی تواند دوباره به نزد همسر خود بازگردد. به بیان دیگر، با اجرای صیغه طلا ق، زن و شوهر از داشتن رابطه و علقه زوجیت منع می شوند و در صورتی که بخواهند بار دیگر این رابطه برقرار گردد، بدون داشتن موانع باید صیغه عقد ازدواج جدیدی میان آنها جاری شود.
اما در طلا ق رجعی مرد می تواند تا زمانی که عده پایان نیافته، بدون انشای عقد نکاح جدید به همسر خود رجوع نماید. به چنین طلا قی، طلا ق رجعی و به چنین زنی مطلقه رجعیه گویند. بازگشت مرد به سوی همسر خود در چنین طلا قی ممکن است با ادای لفظ یا انجام فعلی صورت گیرد.

در طلا ق رجعی جدا از این که در مدت عده، شوهر حق رجوع دارد، طرفین حقوق و تکالیفی را نیز دارا می باشند که با حقوق و تکالیف طلا ق بائن تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر در طلا ق رجعی، زن یا شوهر بمیرند، از هم ارث می برند و زن مستحق دریافت نفقه است. مرد نیز حق ندارد تا زمانی که مدت عده به پایان نرسیده است، مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش؛ یعنی منزل خود خارج نماید. در طلا ق رجعی زن و مرد از احصان خارج نمی شوند و در این زمان اگر مرتکب زنا گردند، زنای آنها زنای محصنه محسوب می شود.

با وجود پیش بینی این حقوق و تکالیف در مورد مطلقه رجعیه _که منزلت او را تا شأن یک همسر حقیقی ارتقا می دهد؛ گو این که اصلا ً طلا قی صورت نگرفته است_ برخی فقها وی را در مدت عده در حکم زوجه دانسته و بعضی دیگر او را زوجه حقیقی تلقی می کنند. به عبارت دیگر، از دیدگاه برخی علما، طلا ق رجعی نهاد خانواده را از هم نمی پاشد و استمرار آن برقرار می باشد.

حال باید دید که آیا مطلقه رجعیه زوجه حقیقی است یا در حکم زوجه می باشد. از آنجا که این موضوع از منظر فقه امامیه مورد بررسی قرار می گیرد، ازاین رو ابتدا به بیان دیدگاه های مطرح در این زمینه پرداخته می شود.

از دیدگاه فقه امامیه در این باره دو قول وجود دارد؛ نخست آن که مطلقه رجعیه، زوجه حقیقی است و دوم این که مطلقه رجعیه در حکم زوجه است.

طرفداران دیدگاه نخست معتقدند که با اجرای صیغه طلا ق، جدایی میان زن و شوهر حاصل نشده است و این دو همچنان در علقه زوجیت می باشند و جدایی زمانی رخ می دهد که عده این رابطه به سر آمده باشد و شوهر حق رجوع پیدا نکند.

اما گروه دوم اعتقاد دارند که با اجرای صیغه طلا ق، زن و شوهر از علقه همدیگر خارج شده و جدایی میان آنها برقرار می گردد و کمترین حد آن این است که مرد حق رجوع دارد. به سبب آن که در این نوع از طلا ق از لحاظ شرعی برخی یا تمامی آثار زوجیت برای مطلقه رجعیه باقی است، ازاین رو وی در حکم زوجه است نه زوجه حقیقی.

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در کتب فقهی در این خصوص که مطلقه رجعیه، زوجه حقیقی محسوب می شود یا حکمی و در صورت حکمی بودن، آیا آثار زوجه بر او مترتب می باشد یا نه، به روشنی سخنی به میان نیامده است و برخی فقها از هردو تعبیر استفاده کرده اند و آنانی که قائل به حکمی بودن هستند، دلیل و مستندی برای اثبات این موضوع بیان نداشته اند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پروژه کارشناسی رشته حقوق با موضوع طلا ق (رجعی)

پاسخی بگذارید

بستن منو