دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق با موضوع نقش دولت در توسعه ی آموزش رایگان

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

دانشکده حقوق

پایان نامه برای اخذ درجه کارشناسی ارشد

در رشته حقوق عمومی

موضوع:

نقش دولت در توسعه ی آموزش رایگان

استاد راهنما:

آقای دکتر محمدحسین زارعی

استاد مشاور:

آقای دکتر سید نصرالله ابراهیمی

پژوهشگر:

رامین بصیری توتکابنی

 

مقدمه :

امروزه در میان تمامی جوامع ، بهره گیری از آموزش و پرورش عمومی و آموزش عالی از اهمیت خاصی برخوردار است . علت اصلی این اهمیت را باید در نقشی که آموزش به عنوان ابزاری برای ایجاد یا حفظ وحدت ملی و ارتقای سطح زندگی مردم ایفا می کند، جستجو کرد. در دهه های اخیر جهان شاهد گسترش سریع آموزش عمومی و عالی در کشورهای مختلف بوده است .

یکی از پدیده های مشخص قرن حاضر گرایش عمومی به آموزش و پرورش رسمی و بهره گیری از آموزش عالی برای ارتقای سطح معلومات است . این توجه در مرحله ی اول از دگرگونی نظام طبقاتی جامعه ناشی شده است . در دنیای امروز خانواده به این واقعیت پی برده است که همه امکانات رشد، خاص یک طبقه ی معین نیست و از طریق مدرسه می توان آنچه را که در گذشته به طبقات ممتاز جامعه تعلق داشت برای فرزند خویش نیز تأمین کند. در جامعه ی امروز مهارت و تخصص از وسایل مؤثر تأمین زندگی بهتر و رفاه بیشتر است و برداشت عمومی ، مهارت و تخصص را در تحصیلات رسمی جستجو می کند.

امروزه نگرش به آموزش از نگاه حق مدارانه ریشه می گیرد و در بحث «حقوق ملت » سخن از انسان است ، انسانی که حق دارد از اساسی ترین لازمه ی زندگی خویش یعنی حق آموزش و پرورش بهره مند گردد.

توجه ی دولت ها به آموزش همگانی و تأکید قانونی جامعه بر وجوب اشتغال به تحصیل گروه واجب التعلیم از دیگر شاخص های توسعه ی آموزش است . اندیشه ی این که دولت باید مسایل آموزش و پرورش را به دست گیرد، از خواست های همگان بوده و امر بدیهی است ، زیرا عدالت و دموکراسی اجتماعی با گسترش آموزش و پرورش پیوند تنگاتنگ دارد. اگر مفهوم دموکراسی و عدالت اجتماعی دربردارنده ی اندیشه ی برابری بخت و امکان موفقیت شهروندان در یک جامعه ی ملی در همه ی زمینه هاست ، آموزش و پرورش نخستین عامل گسترش برابری و دموکراسی اجتماعی است . چون اگر دولت فرایند توسعه ی آموزش را به دست نگیرد و اجرا و انجام این کار فقط تحت کنترل بخش خصوصی قرار گیرد، خواه ناخواه ثروتمندان می توانند از آموزش بهره گیرند و مستمندان از آن به دور می مانند، دیر یا زود اختلاف و ناهماهنگی های اجتماعی در سطح جامعه بروز می یابد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، بعنوان مبین نهادهای فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران براساس اصول و ضوابط اسلامی ، در اصول خود بهره مندی مردم از آموزش رایگان را در سطوح آموزش عمومی و عالی به صراحت بیان داشته است . اما در جامعه چه در سطح آموزش عمومی و آموزش عالی ، به خاطر افزایش رشد جمعیت و محدودیت منابع ، امکانات دولتی به اندازه نیازهای جامعه نبوده و این امر موجب بی توجهی به حقوق مردم شده است .

بنابراین در جامعه ای مبتنی بر اندیشه های اسلامی ، رفتارهای غیرعادلانه روح و روان هر انسان آزاده ای را جریحه دار می سازد.

آنچه موجب شد تا موضوع «نقش دولت در توسعه ی حق آموزش رایگان » بعنوان کار تحقیقی یا پایان نامه بدان پرداخته شود، اشتغال در کسوت دبیری آموزش و پرورش و تعامل با اقشار مختلف مردم و ملاحظه ی تعارضات موجود در سطح مراکز آموزشی در زمینه ی تصریح آموزش رایگان در اصول قانون اساسی و رویه ای خلاف قوانین و مقررات در جامعه می باشد. یکی دیگر از دغدغه های اصلی مردم رشد فزاینده ی جوانان متقاضی آموزش عالی و توسعه ی مراکز آموزش عالی غیردولتی با اخذ شهریه های کلان است که به نوعی نقش دولت را نسبت به گسترش آموزش رایگان تحت شعاع قرار می دهد.

در این کار تحقیقی در پی پاسخ به این پرسش ها که ؛

دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران در جهت توسعه ی حق آموزش رایگان چه وظایفی دارد؟

آیا اخذ وجه در سطح مدارس آموزش و پرورش به عناوین مختلف خلاف مقررات است ؟ راهکار مقابله با این معضل چیست ؟

آیا گسترش موسسات خصوصی آموزشی چه در سطح آموزش عمومی و آموزش عالی خلاف قوانین و مقررات اساسی کشور است ؟

آیا دولت بر تکلیف خویش در قبال اصل 30 قانون اساسی عمل کرده است ؟

چالش های فراروی آموزش رایگان چیست ؟ آیا هنوز می توان از رایگان بودن آموزش و پرورش و آموزش عالی برای همه ، سخن گفت ؟

بنابراین تحقیق فوق در دو فصل ؛ 1) حق آموزش و دولت

2) تحلیل نظام آموزشی ایران و آموزش رایگان ، تقسیم شده است .

در فصل اول به مفهوم حق و حوزه ی حق آموزش و دیدگاه اسلام و اسناد حقوق بشر در قبال آموزش ، همچنین مفهوم کارکردی توسعه ی آموزش و ماهیت دولت و کارکرد آن در تحقق حق آموزش پرداخته شده است .

در فصل دوم چالش های فراروی آموزش رایگان و تحلیل حقوقی نظام آموزش رایگان در جمهوری اسلامی ایران ارائه گردیده است .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع نقش دولت در توسعه ی آموزش رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو