دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع دات نت (NET.)

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 مقدمه:

وب یکی از مهمترین و در عین حال جوانترین سرویس اینترنت است، که در مدت زمانی کوتاه توانسته است در کانون توجه تمامی استفاده کنندگان اینترنت قرار بگیرد و منشاء تحولات عمده ای در حیات بشریت باشد. در گذشته از وب صرفاً به منظور عرضه اطلاعات استفاده می گردید و کاربران از آن به عنوان کتابخانه الکترونیکی بزرگ در جهت یافتن اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می کردند. نرم افزار و دنیای برنامه نویسی یکی از عرصه هایی است که بدون شک بیشترین تأثیر را از اینترنت پذیرا بوده است. شرکت های عظیم نرم افزاری با لحاظ نمودن جایگاه برجسته اینترنت، اقدام به ارائه تکنولوژی ها و معماری های متفاوتی در جهت طراحی و پیاده سازی برنامه های کامپیوتری با بهره گیر از اینترنت نموده اند. یکی از تکنولوژی های طراحی شده در این زمینه تکنولوژی ASP.NET می باشد. در این پروژه سعی شده است که شناختی کافی در زمینه ASP.NET (.NET ، ASP و ASP.NET و … ) بدست آمده باشد.

1- آشنایی با دات نت (.NET)

چرا به دات نت احتیاج داریم؟

«آشنایی با دات نت و بررسی مشکلاتی که حل آنها سبب تولد دات نت گردید».

به طور معمول نسل های جدید زبان های برنامه نویسی به این دلیل متولد می شوند که زبانهای قدیمی تر دارای امکانات محدود بودند و یا قدرت استفاده از تکنولوژی های فعلی را به صورت مطلوب و ساده ندارند. مهمترین نیازی که به عنوان آخرین تکنولوژی وجود دارد، برنامه نویسی در محیط اینترنت است. اینترنت در مدت تقریبا 8 سال جای خود را به عنوان یکی از مهمترین وسایل ارتباطی برای کارهای روزمره و تجارت باز کرده است. سیستمهای برنامه نویسی قدیمی تر امکان برنامه نویسی برای اینترنت را فراهم کرده بودند اما هر کدام دارای اشکالات بزرگی هستند، برای مثال تکنولوژی Com اولین بار در ویندوز به کار گرفته شد. در سال 1970 نیز سیستم هایی برای Unix نوشته شده بودند، جاوا نیز در اصل برای ابزارهای الکترونیکی بود و نه برای اینترنت.

سپس برای اولین بار یک سیستم جامع برای برنامه نویسی تحت اینترنت ایجاد شد. این سیستم که .NET، نام داشت، از مراحل سطح پایین که به زبان ماشین می باشد تا بالاترین سطح که برنامه نویسی ویژوال آن می باشد، برای استفاده در اینترنت طراحی شده است البته NET فقط برای اینترنت نیست و با استفاده از آن می توان برنامه های کامل تحت Client نیز ایجاد کرد، اما بزرگترین مزیت آن در برابر سیستم های دیگر امکانات اینترنت آن است. برای این که از مزایای استفاده از NET را بهتر متوجه بشویم بهتر است در ابتدا معایب سیستم های پیشین را ذکر کنیم.

شرکت مایکروسافت تا قبل از سال 1995 به برنامه نویسی در محیط های Client و server پرداخت، اما از ان سال به بعد توجه بیشتری به مساله برنامه نویسی در اینترنت کرد.

مایکروسافت com و +com را ایجاد کرد و آن ها را در ویژوال استودیوی 6 به کار گرفت. در سال 1999 حدود 50 درصد از بزرگترین سایتهای تجارت الکترونیکی از محصولات مایکروسافت استفاده می کردند. اما هنوز هم مشکلاتی زیادی در سیستم های مایکروسافت وجود داشت که یکی از آنها دشواری نوشتن برنامه در اینترنت با محصولات مایکروسافت بود. شرکت مایکروسافت برای راحتی کار برنامه نویس ها ASP یا Active server page را ایجاد کرد. با این که این قدم بزرگ بود و کارها را بسیار ساده کرد ولی هنوز از برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی نمی کرد. همچنین در ویژوال استودیوی 6 قسمتی برای Internet Application ایجاد شده بود و در آن امکان ساختن web class وجود داشت ولی هیچ وقت به عنوان یک ابزار کارآمد برای برنامه نویسی وب در نظر گرفته نشد.

مدل برنامه نویسی DNA

مایکروسافت یک مدل برنامه نویسی به نام Distributed internet Application دارد که برپایه برنامه نویسی n-tier و com بنا نهاده شده است. مدل DNA از سه بخش اساسی تشکیل شده است:

1-بخش اول به نام Presentation tire معروف است. در این بخش رابط تصویری کاربر وجود دارد و خود نیز به دو نوع Internet Browser و will 32 GUI تقسیم می شود که هر کدام مشکلات خاص خود را دارند. در مدلی که از win 32 GUI یا همان نرم افزارهای معمولی استفاده می شود دو مشکل بزرگ وجود داشت: دشواری بروز رسانی نرم افزار و دیگری DllHell که در ادامه توضیح داده خواهد شد. در نوع دوم مشکلاتی از این قبیل نبود. امکانات برنامه نویسی کافی در محیط مرورگر، نبود رابط قوی کاربر، نبودن مرورگرهای یکسان و … وجود دارد. همچنین همیشه یک اتصال به اینترنت یا اینترانت لازم است. در این نوع از برنامه نویسی می توان از Java Appletها یا Activex استفاده کرد ولی مرورگر باید امکان استفاده از آن را داشته باشد، مخصوصا هنگام استفاده از Activex که باید فقط از IE استفاده کرد.

2-بخش دوم که Middle tier نام دارد، مکانی است که اطلاعات و قوانین تجاری در آن وجود دارد، منظور از قوانین، متدها و اجزائی هستند که اعمال کاربران را کنترل می کنند. مهمترین و آسان ترین زبان برای نوشتن این اجزا از DNA ویژوال بیسیک است. برنامه نویسی که بخواهد در این رده برنامه بنویسد باید آشنایی کاملی با com و پروتکل های رایج داشته، همچنین باید مهارت کافی در استفاده از ADO و ADSL داشته باشد.

مشخص که یک اشتباه در این لایه باعث بروز خطا و نقص در کل سیستم می شود.

3-بخش سوم یا Data tier مکانی است که اطلاعات سازمان در آن ذخیره می شود معمولا در این قسمت از بانکهای اطلاعاتی پیشرفته رابطه ای مانند SQL server و Oracle استفاده می کنند.

 محدودیت های Com

همان طور که دیدید مهمترین قسمت در DNA همان Com است که در جای جای آن استفاده می شود. که در این جا برخی معایب com را ذکر می کنیم:

DLL Hell: اگر کوچکترین تغییری در یک com ایجاد شود، دیگر برنامه هایی که از ورژن قبلی استفاده می کردند قادر به فعال ساختن نسخه جدید نیستند. هنگامی که در ویندوز، یک com نصب شود برایش در رجیستر یک GUID ثبت می شود که اطلاعات آن com را در خود ذخیره می کند. اگر یک برنامه از نسخه اول یک com استفاده کند و بعد از مدتی شما تغییراتی در نسخه اول بدهید و بخواهید آن را دوباره در سیستم نصب کنید ویندوز به شما پیغام خطا می دهد چون ورژن آن تکرار است، اگر هم آن را به ورژن دوم ارتقاء دهید. نرم افزار قبلی هنوز به دنبال نسخه اول می گردد، این امر باعث می شود که شما مجبور شوید یکبار دیگر کل برنامه را کامپایل کرده و در کامپیوترتان نصب کنید.

کمبود در وراثت: در نسخه های Com که در حال حاضر هستند چیزی به نام وراثتی که در C++ وجود دارد نمی باشد، بلکه وراثت تنها در واسط یک Com می باشد، استفاده از آن هم چندان کمکی به برنامه نویسی نمی کند. حل این مشکلات باعث تولد .NET گردید.

 دات نت برای شروع

از زمان معرفی دات نت توسط مایکروسافت در تابستان 2000، تعداد زیادی از علاقمندان به دنیای گسترده کامپیوتر خصوصا طراحی و پیاده سازی نرم افزار، همواره به این سئوال مواجه بودند که دات نت چیست و استفاده از آن چه دستاوردهایی را برای استفاده کنندگان به دنبال خواهد داشت؟ دات نت، پلات فرم مایکروسافت برای سرویس های وب Xml است.

به منظور شناخت تمامی ابعاد دات نت لازم است به موارد زیر توجه گردد:

 • دات نت پلات فرمی جدید به منظور پیاده سازی و به کارگیری برنامه های مدیریت یافته، شی گرا و پیشرفته است.
 • به منظور پیاده سازی برنامه های دات نت می توان از زبان های برنامه نویسی متفاوتی استفاده کرد (کد تولید شده توسط کامپایلر، Runtim دات نت خواهد بود).
 • دات نت، کتابخانه کلاس گسترده ای را ارائه می نماید.
 • دات نت، روشی جدید به منظور پیاده سازی برنامه تحت ویندوز (Desktop Application) را با استفاده از کلاس های فرم ویندوز، ارائه می نماید.
 • دات نت، امکان تشریح خودکار عناصر نرم افزاری را ارائه و حمایت می نماید.
 • دات نت، امکاناتی نظیر: ارتباط بین زبان ها، عناصر مستقل از زبان برنامه نویسی با قابلیت استفاده مجدد و توارث در بین زبانها را ارائه می نماید.
 • دات نت، روش جدیدی برای پیاده سازی برنامه های مبتنی بر مرورگر (برنامه های وب) را با استفاده از کلاس های ASP. NET ارائه می نماید.
 • کلاس های ADO.NET مربوط به دات نت، یک معماری جدید غیر متصل برای دستیابی به داده از طریق اینترنت را ارائه می نمایند.
 • دات نت، امکان ایجاد سرویس های وب XML مستقل از پلات فرم را با استفاده از استانداردهایی نظیر : SOAP و WSDL ارائه می نماید.
 • دات نت، یک معماری جدید برای پیاده سازی و به کارگیری اشیاء راه دور را ارائه می نماید.
 • دات نت، تکنولوژی های متعددی از ویندوز را حمایت می نماید.

 پیاده سازی در دات نت

برای پیاده کنندگان نرم افزار تحت ویندوز، دات نت امکانات متعددی را از ویژوال C++ تا ویژوال بیسیک ارائه می نماید. دات نت، مستقل از نوع زبان برنامه نویسی بوده و در این راستا کامپایلرهای متعددی برای چنین زبان طراحی و پیاده سازی شده و تمهیدات لازم در خصوص طراحی و پیاده سازی کامپایلرهای دیگر نیز انجام شده است. در حال حاضر از زبانهای Jscript و Visual Basic.NET و C# و Eiffel و Python و Per1 و CoBol و .NET و APL میتوان استفاده کرد. دات نت از زبانهای فوق مستقیما حمایت نمی نماید. در حقیقت دات نت صرفا قادر به درک یک زبان بیشتر نیست. زبان فوق IL (Microsoft Intermediate Language) نامیده می شود.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کامپیوتر با موضوع دات نت (NET.)

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو