دانلود پایان نامه کارشناسی درباره خشونت علیه زنان در شهرستان ایذه

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 چکیده :

بحث زنان در معرض بیشترین خشونت علیه زنان بحثی است متعلق به تمام جوامع بشری که از دیرباز مورد توجه جامعه شناسان ،روان شناسان و مددکاران، جامعه شناسان و فعالان حوزه اجتماعی بوده است. زنانی که اگرچه بار کلمه تعرض را باخود حمل می کنند اما در واقع قربانیان سیستم های سرمایه داری و جوامع مرد سالارند.

همانطور که می دانیم یک پدیده و آسیب اجتماعی را نمی تواد قائم به فرد نمود و می بایست سعی نماییم علت ها و معلول ها را در کنار یکدیگر بررسی نماییم.پدیده خشونت علیه زنان حاصل چندین علت در جامعه می باشد.

سازمان ها و کشورهای جهان می کوشند با برنامه های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند.

خانواده پایه اساسی و سلول سازنده اجتماع است، نهادی است که به اعضاء خود احساس امنیت و آرامش می بخشد. در واقع هر خانواده را باید، خشت بنای جامعه، مبداء بروز عواطف انسانی و کانون صمیمانه ترین روابط میان افراد به حساب آورد.

خانه غالباً به عنوان پناهگاه امنیت و خوشبختی تصور می شود اما خشونت خانوادگی بخشی از تجربه بسیاری از زنان است. از دیدگاههای گوناگون پدیده رفتار خشن یکی از اعضاء به صورتهای متفاوت نامگذاری می شود. بطور معمول از خشونت خانوادگی(Family violence) یا خشونت زناشوئی (Marital vioence) نام برده می شود. در این مقاله ابعاد همسرآزاری یا زن آزاری و به عبارت بهتر خشونت شوهران علیه همسرانشان مدنظر قرار گرفته است.

بیان مسئله:

 از زمانی که انسان پا به عرصه حیات گذاشت و خود و محیط پیرامونش را شناخت و زندگی در کنار دیگران را در اجتماع تجربه کرد، به طور طبیعی از کشش و جاذبه ای در درون خود آگاه شد که پیوسته او را به سمت جنس مخالفش سوق می داد. کشش و جاذبه دو جنس مخالف همیشه مسیر درست خود را طی نکرده و تحت تاثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی جوامع مختلف، در پاره ایی از مقاطع موجب برقراری نوعی رابطه تجاری میان دو طرف شده است به گونه ایی که همیشه زن را به عنصر عرضه کننده تن و مرد را به عنصر خریدار تبدیل کرده است.

 پدیده زنان پر خطر امروزه در جامعه ایران و به خصوص تهران و کلان شهر ها از موضوعات مطرح می باشد گویی جامعه بوی خطری در کمین را بعد از اعتیاد به مشامش رسیده است و حال در تلاش است این پدیده چند گانه را بررسی و تحلیل نماید و بعد راهکاری را نه برای کاهش آن بلکه برای سرکوب آن پیدا نماید. متاسفانه جامعه ما سعی بر کاهش علمی پدیده ها ندارد و سعی برآن دارد که با برخوردهای قضایی و انتظامی موضوعات اجتماعی را حل و فصل نماید چنانچه چندی پیش جمع آورس ضربتی کودکان کار را دیدم و بعد از آن جمع آوری معتادین خیابانی که تمامی آنها به گمان جامعه ایران بهتر از پیش شده است.

 در این مقاله سعی بر ان است که به بررسی وضعیت موجود زنان `ر خطر و آسیب هایی که آنها را تهدید می نماید بپردازد.

 خشونت خانواده گی چیست؟

 خشونت خانواده گی عبارت از تهدید ویا استعمال شدت فزیکی، روحی ویا جنسی است که در مناسبات موجود ویا گسسته زناشویی صورت میگیرد. ضمنأ اقارب و افراد سومی هم میتوانند قربانی خشونت باشند.

خشونت خانواده گی یک واقعیت شایع همچنان در سویس است: از هر پنج زن یک زن قربانی خشونت فزیکی ویا جنسی و دو زن قربانی خشونت روحی از طرف شریک زنده گی خود است. تحقیقات نشان میدهد که مرد ها هم در زنده گی مشترک خشونت میبینند اما اغلب اکثریت قربانیان خشونت های خانواده گی را زنان تشکیل میدهند. اساس خاموشی قربانیان وتحمل مناسبات مبتنی بر خشونت شرم، وابستگی اقتصادی، ترس از خشونت بیشتر ویا هم از دست دادن سند اقامت میباشد.

 قابل ذکر است که خشونت خانواده گی را نباید با پرخاش عوضی گرفت. پرخاش عبارت است از مشاجره بین زن و شوهر ویا هم شرکای زنده گی که دارای قدرت و توان مساوی بوده و اغلب بطور لفظی صورت میگیرد. مسلهً مورد بحث ما خشونت خانواده گی میباشد که تعریف آن در بالا داده شده است. و این هم چند مثال از خشونت خانواده گی :

 الف) خشونت فزیکی:

 • تنه زدن، تکان دادن
 • سیلی زدن
 • با مشت ویا لگد زدن ویا هم گاز گرفتن ( دندان کندن)
 • با یک شی زدن
 • لت و کوب کردن
 • خفک کردن
 • تهدید به مرگ کردن
 • با یک کارد ویا یک صلاح گرم (تفنگچه/هفت تیر) تهدید کردن
 • با یک کارد زدن ویا حمله ور شدن ویا هم با صلاح گرم فیر کردن.

 ب) خشونت روحی:

 •  دشنام دادن ویا توهین کردن
 • پرتاب یک جسم ویا شکستن و ریختن
 • تهدید به لت و کوب
 • شخص را در داخل منزل حبس کردن و یا مانع بیرون رفتن او از منزل شدن
 • شخص را از منزل بیرون راندن ویا مانع آمدن او در داخل خانه شدن
 • تمامی اشکال خشونت که شامل جرم اجبار میشوند.

 ج) خشونت اقتصادی

 •  قطع بودجه خانواده گی
 • سلب اساسات زنده گی ( بطور مثال اگر شخص نتواند و یا اجازه آنرا نداشته باشد که کالای خود را خود بخرد).
 • بی توجهی (بطور مثال اهمال ضرورت های طبی ).

 د) خشونت جنسی

 •  تمامی اعمال جنسی که با استفاده از تهدید، زور و به اجبار صورت گیرد.

 کودکان، قربانیان و شاهدان خشوت خانواده گی

 در تعریف خشونت خانواده گی ارجعیت بر خشونت همسران یعنی برگسالان داده شده است. این بدان معنی نیست که کودکان از آن متاًثر نشوند. به هر حال آنها چه به عنوان قربانی مستقیم ویا چه به مثابهً شاهد خشوت ضربه شدید روحی دیده و رشد سالم آنها متضرر میگردد. آنها ضرورت به دفاع، توجه، مراقبت و مواظبت دارند.

با تاًسف امروز میدانیم که کودکان از خشونت خانواده گی ضربه های شدید روحی و دارای تاثیرات طولانی را میبیند، با آنکه فقط شاهد خشونت بوده و خود قربانی مستقیم خشونت نبوده اند. بخاطر ترس دایمی آنها از منزل امکانات رشد سالم و تعلیم آنها محدود میگردد. هر کودک خورد سال که در بین خانواده شاهد خشونت باشد، در آینده انسان متزلزل و نسبت به خود بی اعتماد بار میاید.

اگر به پس منظر زنده گی مجرمین ویا قربانیان نظر بیافگنیم، میبینیم که اغلب به خانواده های منسوب اند   که در دوران کودکی شاهد ویا هم قربانی خشونت خانواده گی بوده اند. به همین علت هم است که اهمیت خیلی زیاد به حمایهً کودک داده میشود، تا از سلسله تداوم خشونت به نسل بعدی جلوگیری شده باشد.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی درباره خشونت علیه زنان در شهرستان ایذه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو