دانلود کامل پایان نامه مقطع کارشناسی رشته هنر با موضوع سینما

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 

“ساختارهای فرآیند سینمایی” آشکارا روشهای مرلوپونتی را در مورد سینما به کار می گیرد- دیده می شود. اما بی شک متنفذترین نظریه های پدیده- شناسی در سینما به “هانری آژل”، “آمده آیفره” و “روژه مونیه” تعلق دارد.

کارهای اینان در بخش آخر کتاب به بررسی گذاشته شده است. تا حدی به دلیل آنکه اینان هر یک به طریقی کوشش کرده اند تا آگاهانه نظریه های بازن را گسترش دهند، و بیشتر به دلیل آنکه این نظریه پردازان، شق های مرئی تری نسبت به متز و میتری ارائه داده اند.

همچنانکه به دوران پس ساختارگرایی می رسیم، می بینیم که متفکران در تمام زمینه ها درباره پیدایش رابطه ای پربارتر میان ساختارگرایی علمی و برونی و پدیده شناسی درونی و تشریحی صحبت می کنند. این رابطه در سینما تا حد فراوانی، یادآور حالت پالایش یافته و متحول رابطه ی میان نظریه های واقع گرایانه و شکل گرایانه است. از اینرو نمی توان پذیرفت که صحنه نظریات سینمایی امروزه، اساساً متفاوت از صحنه نظریات سینمایی گذشته باشد. و نظیر گذشته، وجود دیدگاههای متعدد را می توان نشانه ی سلامتی و نیروی نظریات سینمایی معاصر دانست.

یادداشت

راجرلین هارت

کارگردان فرانسوی (   – 1903) مستندساز، منتقد و نظریه پرداز سینمایی. این کارگردان فیلم های مستند، با آنکه کمتر فیلم های طویل ساخته است، اما نفوذ فراوانی بر کارگردانان نهضت سینمایی “موج نو”ی فرانسه داشته است.

بعضی فیلم های کوتاه: “مترو” (1934)، “کوت داوزور” (1948). فیلم های طویل: “تعطیلات آخر” (1947)، “دختری در کوهستان” (1964).

اتین سورسو

فیلسوف فرانسوی (   – 1892) یکی از بنیانگزاران علم جدید فیلمولوژی است و سردبیری مجله ی “لارودستیک” را به عهده دارد. از نظر او هر اثر هنری، دنیای خاصی است که دارای ابعاد فضایی، زمانی و درونی خاص خود است. از آثار او: “آینده زیبایی شناسی، (1929)، “هنرهای تطبیقی” (1947).

آندرو ساریس

منتقد سینما، آمریکایی، منتقد مجله آمریکایی “ویلج ویس”، استادیار سینما در دانشگاه نیویورک، عضو هیئت مدیره ی فستیوال نیویورک، سردبیر نسخه انگلیسی زبان “کایه دو سینما” (67- 1965)، همکاری با نشریه سینمایی “فیلم کالچر” (از 1955 به بعد)، مؤلف کتابهای “فیلم های جوزف فن اشترن برگ”، “کارگردانان آمریکایی” وی برای نشریات متعددی مقاله نوشته است.

ادگار مورن

نویسنده، جامعه شناس و روزنامه نگار فرانسوی (   – 1921) سرپرست مرکز تحقیقات علمی، منتقد سینما و مدیر مجله “ارگومان”، از نوشته های وی: “انسان و مرگ”، “انتقاد از خود”.

آثارش درباره سینما: “سینما یا انسان خیالپرداز” (1965)، “بازیگران” (1957).

ژان میتری

ژان میتری با دو رساله ی حجیم دوجلدی اش، “زیبائی شناسی و روانشناسی سینما” (65- 1963) پیشگام دوره کاملاً نوینی از نظریات سینمایی است. نکته جالب اینست که نظریات معاصر سینمایی باید با میتری، معاصر و همکار چهره هایی مانند ژان اپستین، ابل گانس و ژان رنوار، آغاز شود. اولین کتاب میتری، بررسی هنر “امیل یانینگز” بود که آن زمان (1928) اواسط کار هنری اش بود. میتری در دوران طلایی سینمای صامت زیسته است، همان دورانی که سخت مورد توجه آرنهایم، بالاش و بی شمار نظریه پردازان دیگر بود. اما ذهن نقاد میتری بر جذبه ی درهم شکننده ی درد فراق و آن چنان نظریه سینمایی که این فیلم های جادویی دهه بیست در آن تفوق داشته باشند، غلبه کرد، زیرا در حقیقت میتری نظریه ی سینمایی کاملاً نوینی ارائه داده است.

سه عامل در زندگی شخصی میتری به این بی طرفی یا عینیت نقادانه کمک کرده است. اول اینکه وی در طی نهضت “آوانگارد” با کار عملی روی فیلم ها، کارش را آغاز کرد. میتری حتی بعد از این نهضت هم رابطه اش را با فیلمسازی از دست نداد و با تدوین فیلم هایی مانند “پرده عنابی” (1953) به کارگردانی آلکساندر آستروک و فیلمبرداری و تدوین آثار کوتاه خود، “پاسیفیک 231” (1949) و “تصاویری برای دبوسی” (1952)، رابطه اش را با کار فیلمسازی حفظ کرد. این فیلم ها که همگی دارای جنبه تجربی هستند میتری را وادار داشت که از همان ابتدا اندیشه های مترقیانه ای در زمینه تدوین، موسیقی و اهمیت تصویر و اقتباس سینمایی در نوشته هایش مطرح کند. نزدیک بودن نظریات سینمایی میتری به روشهای عملی فیلمسازی از این گونه تجربیات عملی میتری در سینما ناشی می شوند. از میان نظریه پردازانی که بررسی اشان کرده ایم، فقط ایزنشتین از نظر زمان و انرژی صرف شده در اطاق تدوین بر میتری پیشی می گیرد.

عامل دوم از زندگی و شخصیت میتری که او را این چنین به کمال برای وظیفه اش آماده کرد، عشق شدید او به تاریخ سینما است. میتری حتی طی سالهای نهضت “آوانگارد” نیز سخت مشغول جمع آوری اطلاعات و یادداشت هایی بود که بعدها باید مورد استفاده قرار می گرفت. اسناد سینمایی میتری که در دهه سی حجم قابل ملاحظه ای یافته بود، بعداً وقتی میتری به همراهی “هانری لانگلوا” و “ژرژ فرانژو”، “سینماتک” فرانسه را در سال 1938 بنیان گذاشت، همچنان افزایش یافت. “سینماتک” فرانسه از آن موقع تا به حال بزرگترین مخزن فیلم و اطلاعات سینمایی در جهان محسوب می شود. در طول جنگ، اندیشه ی نگارش یک تاریخ حقیقتاً علمی درباره سینما در ذهن میتری شکل گرفت، تاریخی که هنر سینما را مستند کرده و مهمترین پرسش های سینمایی را مطرح می کرد. در طول دهه ی گذشته، میتری دست به انتشار این “تاریخ سینما” زد و تا به حال فقط سه جلد آن را منتشر کرده و تازه به دهه سی رسیده است. هر کسی نگاهی سطحی به 900 صفحه، مجموعه ی کتاب های تئوریک میتری انداخته باشد، بی درنگ در پس میتری نظریه پرداز، متوجه میتری مورخ می شود. زیرا مورد مثال های دقیق بی شماری که در هر صفحه نوشته های او یافت می شود، به او حالت یک حشره شناس سینما را داده است. همان ویژگی که بازن می خواست به آن برسد. چه کسی بهتر از میتری می تواند مقاله ی معروف بازن، “تکامل زبان سینما” را دنبال کند؟ یا بهتر از او جنس ها و گونه های سینمایی را طبقه بندی کرده و به طور کامل نمونه های سینمایی را تشریح و تحلیل کند؟

بازن برای نوشتن مقاله هایش، به حافظه اش از فیلم هایی که در انجمن های سینمایی دیده بود، رجوع می کرد، در حالیکه میتری این فیلم ها را در اختیار داشت و مدارک سینمایی را در پرونده هایش آماده. بازن به ندرت فیلم را بیش از یک بار می دید و هرگز در نمایش آنها یادداشت برنمی داشت. استعداد بازن حسی بود و نقدهای سینمایی اش هم، عملی شرطی ناشی از حساسیتی هم آهنگ و پرورش یافته. از آن طرف میتری هرگز غریزه ی نقدنویسی نداشت، از اینرو بینش های وی ناشی از تلاش فراوان ذهنی و تحقیقی او است.

میتری را باید بزرگترین منبع زنده ی اطلاعات سینمایی دانست. موقعی که مدرسه سینمایی فرانسه، ایدک در سال 1945 بنیان گذاشته شد، از میتری بی درنگ جهت تدریس در این مدرسه دعوت شد. جنبه ی سوم از زندگی وی، جنبه ی پدآگوژیک آن است که وی را وا می داشت تا تجربیات خلاقه ی شخصی و هم اطلاعات دایره المعارفی اش را چنان قالب ریزی کند که بتواند به یاری آن مسائل عمده ی سینما را لمس کرده و به مشکلات و پرسش های رایج سینما پاسخ گوید. میتری که در فرانسه، کانادا و آمریکا سینما تدریس کرده، یکی از اولین اساتید دانشگاهی سینماست.

نظریات سینمایی میتری، مانند یک مبارزه ی انتخاباتی خوب تنظیم شده است. سعی میتری بر آن است که گوشه ای از سبک های غالب نظریه پردازانی که بررسی اشان کرده ایم، در نظریه ی خود به کار گیرد. فهرست مطالب کتاب او نشان دهنده ی توجه قابل ملاحظه ی میتری به استراتژی در نظریه اش است. از این نظر میتری به مانستربرگ و آرنهایم شبیه است. اما غالب نوشته هایش و توجه خاص او به مسائل جزیی زیبایی شناسی مادی، یادآور ایزنشتین، بالاش و گاهگاهی کراکوئر است. سعی میتری بر آن است که تمام بخش های فرعی کتاب او، نقشی در نظریه ی کلی او یاری کنند. اما فهرست مطالب او غالباً مذبوحانه است و در مرتبط کردن این بخش های فرعی به یکدیگر ناموفق است. در بسیاری موارد، این بخش های فرعی، حیاتی مستقل دارند. هر بخش را می توان شبیه به یک موضوع درسی کلاس سینما دانست که از قبل به دقت تحقیق شده است. مجموعه ی کتاب، دارای سیر تحولی آشکاری است، اما از آن جا به نظر می رسد استاد درس، مقدار فراوانی اطلاعات تحقیقی داشته که می خواسته به هر حال بیان کند، موضوعات بسیاری در کتاب گنجانده شده است.

نگرش تحقیقی میتری در مورد موضوعات بحث شده، در سنگینی مورد مثال هایی که میتری به یاری آن ها هر موضوع جدید را مستدل کرده، کاملاً منعکس شده است. تحقیقات میتری در زمینه های فلسفه، روانشناسی، زبان شناسی، منطق و زیبایی شناسی به یاری اش می آید تا مشکلات سینمایی را یک گام ژرف تراز نظریه پردازان قبلی درک کند. دیدگاه اجمالی وی از مشکلاتی که نظریات سینمایی، با آن ها روبروست- دیدگاهی که کمتر در در سایر نظریات سینمایی دیده شده به میتری امکان می دهد که سندها و عقاید مفیدی ارائه کند. میتری به روش خاص خود، با ارائه ی خلاصه ای از عقاید نظریه پردازان قبلی در مورد یک مسئله ی سینمایی، آن مسئله را مطرح کرده و سپس با توسل به منافع فوق سینمایی، اختلافات موجود میان عقاید این نظریه پردازان در مورد آن مسئله را مرتفع می کند. مثلاً ژان پیاژه به یاری اش می آید تا جدلی درباره شرکت کردن بیننده در عمل فیلم دیدن را فیصله دهد و برتراند راسل به او امکان می دهد تا جدول تصویر در برابر کلام را که این همه نظریه در اطراف آن ایجاد شده و نتیجه ی کم ارائه داده، حل کند. در مرحله آخر میتری اهمیت مسئله سینمایی را به بهترین صورت در زمینه کلی نظریات سینمایی مطرح کرده، راه صحیح دخول به مسئله ی بعدی را هموار می کند.

روحیه ی نوین نظریات سینمایی و به عبارتی روحیه ی آکادمیک آن کاملاً در این روش دیده می شود که طی آن نظریه پرداز از راه حل های ساده و همه شمول اجتناب می کند. از نظر میتری، تمام نظریات سینمایی قبلی در جستجوی کلیدی برای درک سینما ارائه شده اند. اما میتری این نگرش را طرد می کند و به جای آن هر مشکل سینمایی را جداگانه و مستقل بررسی می کند. وی معتقد است، نظریه پرداز نباید در دفاع از بینش خاصی عنان از دست بدهد. به عقیده ی او، نقص نظریه ی ایزنشتین در این بود که وی دچار وسوسه ی بینش مسلماً فوق العاده ی خود در مورد تدوین شده بود. به همین ترتیب نظریات بازن درباره ی واقعیت و نمای عمیق، درخشان و ارزشمند است، اما این نظریات در تمام نوشته های بازن ریشه دوانده و بینش کلی او را محدود کرده است. میتری نشسته بر برج آکادمیک خود، امیدوار است از چنین ساده انگاری هایی اجتناب کند و این یکی از دلایل عمده ی مطول شدن تحقیقات میتری است. زیرا از نظر وی، هر جنبه و یا هر مشکل سینمایی، شایسته توجه دقیق و جداگانه است و نه اعمال یک قاعده ی تعصب آمیز.

قاعدتاً کتاب میتری فاقد سودای کشف و پیروزی است که غالباً سبک های نگارشی سایر نظریات سینمایی را تعالی بخشیده است. کتاب میتری این توهم را ایجاد نمی کند که با قطعیت و سرعت، موجودیت رسانه ی نوین سینما را تشریح می کند. بلکه کتاب او، حساب شده و دقیق مانند رساله ای در باب بدن انسان یا زندگی حشرات نوشته شده است. از این نظر کریستین متز آن را یک “کتاب کلیدی” نام نهاده است. کتاب میتری تمام مشکلات تئوریکی را که در پنجاه سال اول تاریخ نظریات سینمایی مطرح شده، نظم بخشیده و دیدگاههای عمده ای را که در مورد آن ها اتخاذ شده دقیقاً ترسیم می کند. از نظر عینیت و آمادگی رجوع به زمینه هایی مانند زبانشناسی و منطق است که کتاب میتری نظریات سینمایی را به کلاس های درس امروز کشانده است. میتری معتقد است که سینما چیزی نیست که بتوان بی درنگ آن را فهمید، و از نظرگاه ایدئولوژیک درباره آن به بحث نشست. سینما زمینه ی تحقیقی عظیمی است که مطالعات کنترل شده و صبورانه می تواند آن را به تدریج آشکار کند و این روحیه کلی مطالعات سینمایی حاضر باید باشد.

 

ماده خام

جلد اول از “زیبایی شناسی و روانشناسی سینما”، تحت عنوان “ساختارها”، ظاهراً قصد مطالعه ی آن جنبه های سینما را دارد که به تمام فیلم ها مربوط می شوند. جلد دوم، “شکل ها” با آن مسائل نظری سر و کار دارد که سبک ها و گونه های مختلف این فیلم ها مطرح می کنند. از اینرو کتاب میتری در همان طرح تشکیلاتی قرار می گیرد که تا به حال از آن استفاده کرده ایم. در حقیقت جلد اول، بعد از بخش “مقدمات” به طور کامل به دو بخش عمده تقسیم می شود: تصویر سینمایی و مونتاژ. بحث درباره تصویر سینمایی به طبقه بندی ما از ماده خام سینما و بحث از مونتاژ به آنچه که وسیله خلاقه نان نهاده ایم، مربوط می شوند. جلد دوم هم با همان روشنی، ابتدا شکل های سینمایی و سپس قدرت ها، قابلیت ها و هدف های سینما را بررسی می کند.

با آنکه فهم منطق کلی کتاب میتری ساده است، تحقیقات وی کمتر از نظم برخوردار است. گذشته از مشکل خواننده در پی گیری گریزهای میتری از مطلب اصلی (گریزهایی که معمولاً هم بسیار جالب اند)، که از علاقه ی فراوان میتری به ذکر مثال های متعدد ناشی می شود، مشکل بنیادی تر تشخیص یک نظرگاه نسبی در نوشته های میتری است. قاعدتاً نظریه های میتری، حد واسطی میان قطب های افراطی متفکران اولیه سینما است. خواننده بی درنگ می فهمد که جداکردن نظریه های افراطیونی مانند ایزنشتین و آرنهایم در یک طرف و کراکوئر در طرف دیگر، ساده تر از درک اظهارات سیال و بی طرفانه میتری است که می خواهد با ظرافتی تمام، حد وسط آن ها را بگیرد. این مورد بیشتر از همه موقع طرح مسئله ی ماده اصلی سینما آشکار است که طی آن میتری می خواهد در عین حال هم بعضی جوانب واقع گرایی بازن و هم بعضی جوانب دگرگون گرایی آرنهایم را در اعتقاد خود بگنجاند. از نظر میتری، خصیصه های تصویر سینمایی مطلق می تواند اردوگاه شکل گرایان و واقع گرایان را به هم نزدیک کند.

میتری معتقد است که نمی توان تصاویر را جدا از رابطه اشان با اشیایی که تصویر آن هستند، مورد بحث قرار داد. گرچه تصاویر دارای هستی مادی مستقلی هستند، بدین معنی که می توان بدون از بین بردن یک عمارت، تصویر سینمایی آن را از میان برد، اما بحث درباره تصاویر بدون بحث درباره اشیایی که این تصاویر نمودار آن ها هستند، کار یزیبا ولی خطاست. از نظر میتری، این مورد بی درنگ سینما را از زبان متفاوت می کند. زیرا زبان از بخش هایی تشکیل شده که در پیوند با هم تصویری ذهنی به ما منتقل می کنند و به ما امکان می دهند به جهان خارجی بیندیشیم. اما تصویر سینمایی وجود خارجی دارد و در آن بسیاری جوانب واقعی و بصری اشیاء از جمله جنبش واقعی آن ها نمودار شده است. از نظر میتری، این تصاویر “نشانه ها”یی که اصل اشیاء را به خاطر آورند نیستند که “متشابه” اشیاء و معادل آنها هستند.

از اینرو تصویر مکان نگار سینما نمی تواند حاوی مفهومی جز مفهومی که در اشیاء نمودار شده هفته باشد، باشد. ماده خام سینما همان تصویر است که به ما درک مستقیمی (بی واسطه و بی دگرگونی) از جهان می دهد. تصویر سینما در کنار جهانی که نمودار می کند، و نه غالب بر آن هستی پیدا می کند. هیچ عنصر هنری یا انسانی نمی تواند تصویر را (از این سطح ابتدایی) به سطوح بالاتری از معنی ارتقاء دهد. تصویر سینمایی (علی رغم واژه که غالباً به خطا با آن مقایسه شده) تعیین کننده چیزی نیست؛ تصویر سینمایی خود را که “متشابه” جهان خارجی، و از جنس تصویری همان جهان است، بر ما نمودار می کند.

نظرگاه میتری در اینج ظاهراً با اصول بازن درباره سینما به عنوان خط مماس واقعیت، یکسان است. اما همانطور که اشاره شد، بازن عمری را صرف بحث درباره ی آن تناسب و راحتی کرد که تصاویر سینمایی را در خود جهان واقع می کند، حال آنکه میتری زندگی خود را صرف بررسی اختلافات اساسی کرد که این خط مماس را برای ابد از جهانی که از کنارش می گذرد و این چنین صادقانه نمایانگر آنست، جدا نگاه می دارد.

این اختلافات چیست؟ مهمترین این اختلافات اینست که تصاویر روی پرده توسط کسی آنجا قرار داده شده است. این توجه ما نیست که باعث می شود که این یا آن تصویر را مورد نظر قرار می دهیم که فردی دیگر که این تصاویر را عکاسی کرده، چاپ کرده و آن ها را روی پرده نمایش می دهد، دائماً توجه ما را از این تصویر به آن تصویر معطوف می کند. از نظر میتری، واقعیت برای انسان منبع پایان ناپذیری از مفاهیم است. این ما هستیم که با قبول روبرویی با واقعیت به این یا آن روش، به آن مفهوم می بخشیم، اما در سالن سینما، فرد دیگری همواره به ما می گوید که به کدام بخش از جهان هستی نگاه کنیم و به علاوه می گوید به آن سیمای معنی داری هم بدهیم. با اینکه از یک جهت این جهان است هنوز به روش معمول با ما سخن می گوید اما این که شخص دیگری این ارتباط را تحقق بخشیده کافی است که ما را متقاعد کند که ما نه در واقعیت بلکه در برداشت شخص دیگری از واقعیت دقیق شده ایم.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته هنر با موضوع سینما

پاسخی بگذارید

بستن منو