پایان نامه بررسی آلودگی سالمونلایی در گربه های خانگی شهرستان کرج رشته علوم آزمایشگاهی

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

گزارش : پروژه تحقیقاتی

 کارشناسی علوم آزمایشگاهی

 عنوان :

بررسی آلودگی سالمونلایی

در گربه های خانگی شهرستان کرج

استاد راهنما:

دکتر قاسم یوسف بیگی

 نگارنده :

نیروان غنی پور

فصل اول

مقدمه:

سالها از کشف باکتری سالمونلا می گذرد ولی این باکتری اهمیت خود را در جوامع علمی و بین دانشمندان از دست نداده است. در سال 1885 اسمیت و سالمون جرمی را از خوک جدا کردند و تصور نمودند که عامل بیماری وبا یا طاعون خوک است در نتیجه نام آنرا باسیلوس کلراسویس نهادند. در طی سالهای بعد نام این جرم را سالمونلا کلراسویس گذاشتند.

در قرن بیستم روشهای مؤثری برای درمان و پیشگیری این باکتری صورت گرفت و نتایج امیدوارکننده ای برای دانشمندان حاصل شد اما با مقاوم شدن سالمونلا نسبت به آنتی بیوتیک ها و روشهای درمانی دیگر، خطر بزرگی جوامع بشری را تهدید می کند.

بطوریکه انسان قرن حاضر با تمام پیشرفتهای مختلفی که در علوم و فنون داشته، هنوز روزگار خود را با و حشت عظیمی از فراگیرشدن این بیماری می گذراند. ترسی که در بین اجداد بشر هم وجود داشته و قربانیان زیادی گرفت.

در جلد اول و دوم کتاب ارزشمند تاریخ ودامپزشکی و پزشکی ایران تألیف استاد بزرگوار جناب آقای دکتر حسن تاج بخش به بیماری حصبه، تب مطبقه و تب تیفوئید اشاره شده است به نقل از این کتاب لوکرس(55- 98 ق.م) به فراوانی اپیدمیهای بیماریهای حیوانی اشاره کرده و از آنها به عنوان« آتش مقدس» یاد می کند. ویرژیل(19-70 ق.م) وقتی آتش مقدس را در گونه های مختلف شرح می دهد می توان

تا حدی به ماهیت برخی از بیماریهای عفونی از جمله تب تیفوئید(حصبه) اسب پی برد.

در تمدن باشکوه اسلامی دانشمندان ایرانی بویژه رازی، ابن سینا و جرجانی در مورد بیماریهای عفونی مطالب مهم و جالبی بیان داشته اند که این خود براهمیت موضوع بیماریهای ناشی از سالمونلا در دنیای قدیم بیان می کند.

با گسترش پدیده شهرنشینی و استفاده روزافزون از خانه های آپارتمانی انسان معاصر برای فرار از تنهایی و رهاشدن از انزوایی که به علت رشد صنعت پدید آمده کوششهای وافری انجام داده که یکی از آنها نگهداری و مراقبت حیوانات در محیط خانه بوده تا بتواند بر این پدیده غلبه کند.

با یک نگاه آماری متوجه می شویم که غالب این حیوانات از نوع دام کوچک بوده بطور مثال: گربه سگ، طوطی، همستر و… تمایل بیشتری برای نگهداری آنان وجود دارد که با توجه به بحث بیماریهای مشترک بین انسان و دام خود چالش جدیدی را در این عرصه ایجاد نموده است.

در این پروژه تحقیقی سعی بر این بوده که با بررسی بیماری سالمونلایی در گربه های خانگی، راهکاری هرچند ناچیز جهت پیشگیری این بیماری در محیط زندگی آدمی ارائه گردیده و اطلاعات لازم در این زمینه برای اهل فن و عموم مردم روشنگر باشد.

فصل دوم

کلیات

خصوصیات کلی

باکتری سالمونلا از نظر طبقه بندی در خانواده « انتروباکتریاسه» جای می گیرد. انتروباکتریاسه گروه بزرگ و ناهمگونی از باسیلهای گرم منفی می باشد که محل طبیعی زندگی آنها روده انسان و حیوانات است. این خانواده از جنسهای زیادی تشکیل شده است (مانند اشریشیا، شیگلا، سالمونلا، انتروباکتر، کلبیسلا، سراشیا، پروتئوس و غیره). بعضی از ارگانیسم های روده ای، مانند اشریشیاکولی، قسمتی از فلور طبیعی انسان هستند و گاهی ایجاد بیماری می کنند، در حالیکه بقیه، مانند سالمونلا و شیگلا برای انسان و حیوانات همیشه بیماریزا هستند.

انتروباکتریاسه ها هوازی یا بی هوازی اختیاری هستند و طیف وسیعی از کربوهیدراتها را تخمیر می کنند. این باکتریها ساختار آنتی ژنی پیچیده ای داشته، سموم و عوامل بیماریزای زیادی تولید می کنند.

انتروباکتریاسه شایع ترین گروه باسیلهای گرم منفی هستند که در آزمایشگاههای بالینی کشت داده می شوند و در میان شایع ترین باکتریهای ایجادکننده بیماری در کنار استافیلوکوک و استرپتوکوک قرار دارند.

طبقه بندی انتروباکترویاسه پیچیده است و با پیدایش تکنیکهایی که فواصل تکاملی را بررسی می کنند( مانند هیبریداسیون و تعیین توالی اسیدنوکلئیک)، به سرعت در حال

تغییر است.

بیشتر از 25 جنس و 110 گونه یا گروه شناسایی شده اند. با این حال، انتروباکتریاسه هایی که از لحاظ بالینی اهمیت داشته باشند، 20 تا 25 گونه را تشکیل می دهند و با بقیه گونه ها، خیلی کم مواجه می شویم.

خانواده انتروباکتریاسه، دارای خصوصیات زیر هستند:

آنها باسیل های گرم منفی هستند، یا متحرکند که در این صورت در سرتاسر محیط شان مژه دارند یا غیرمتحرکند، آنها در محیط عصاره گوشت یا پپتون بدون اضافه کردن کلریدسدیم یا سایر مکمل ها رشد می کنند.

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه بررسی آلودگی سالمونلایی در گربه های خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو