پایان نامه تربیت بدنی و علوم ورزشی با موضوع بررسی تأثیر پشت گرد بر روی میزان انعطاف پذیری

  ** دانلود متن کامل  پایان نامه تربیت بدنی و علوم ورزشی با موضوع بررسی تأثیر پشت گرد بر روی میزان انعطاف پذیری با فرمت ورد  word **

 
پایان نامه رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشگاه تهران

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

 

موضوع :

 

بررسی تأثیر پشت گرد بر روی میزان انعطاف پذیری در دختران دانشجو

 
 

مقدمه

ازمیان اجزای ساختاری و اسکلتی شاید ستون فقرات را بتوانیم با اهمیت ترین جزء ازبدن محسوب نماییم. زیرا گذشته از اینکه حافظ و حمایت کننده نخاع یکی از حساس ترین بخش های بدن می باشد. این ستون متحرک با تغییرات خود می تواند اشکال مختلفی به بدن داده و وضعیت های گوناگونی راطراحی می نماید. ازطرف دیگر قوسهایی که درستون فقرات وجود دارند ازوارد شدن مستقیم فشار و نیروهایی که ازطرف بالا می آیند به سرجلوگیری می نمایند و این نیروها درقوسها تعدیل میگردند. همچنین نقش حرکتی ستون فقرات است که حرکات این ستون مدیون حرکات جزئی است که درهریک از دیسکهای بین مهره ای بوجود می آید و این حرکات جزئی هستند که درمجموع بعنوان یک حرکت مثلاخم شدن یا چرخش نمایانگر می شوند و اگر هرکدام از این اجزاء حرکت دچار اختلال گردند نهایتاً حرکت را دچار اختلال می نمایند. ستون فقرات انسان درهنگام تولد دو انحنای اولیه دارد قوس بزرگتر درناحیه پشتی و قوس کوچک درناحیه خاجی می باشد همگام با چهاردست و پا رفتن ایستادن و راه رفتن قوسهای ناحیه پشت و خارجی دارای تحدب خلفی بوده که به نام کیفوز پشتی و خاجی معروف می باشد. افزایش غیر طبیعی قوس ناحیه پشتی را گرد پشتی یا کیفوزیس می نامند دراین عارضه که قسمت بالای پشت گرد شده استخوان جناغ فرو می رود و سینه پایین می آید. بدین ترتیب حفره سینه کوچک می شود و احتمالاً اندامهای بسیار حساس داخلی ازموقعیت اصلی خود تغییر جا می دهند. درموارد شدید، بروز این ناهنجاری همراه با اختلالات تنفسی و خستگی زودرس است امروزه تمام دست اندرکاران و مربیان ورزشی معتقدند که برای رسیدن به سطوح بالای قهرمانی به آمادگی جسمانی بالایی نیاز است. دراین میان عامل انعطاف پذیری از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که انعطاف پذیری با افزایش دامنه حرکت حول مفاصل اولاً ازدردهای عضلانی و آسیبهای ورزشی جلوگیری می کند و ثانیاً به بهبود اجرای فعالیت های ورزشی کمک می نماید. فردی که دارای ستون فقرات غیر قابل انعطاف است دربسیاری از فعالیت های جسمانی و همچنین درجذب کامل ضربات وارده بر ستون فقرات درهنگام راه رفتن، دویدن و پریدن ناتوان می باشد. عدم انعطاف پذیری در پشت همچنین می تواند باعث وضعیت بد بدنی، فشردگی اعصاب محیطی و اندازه گیری های دردناک شود. تست میدانی که دراین تحقیق جهت سنجش انعطاف عضلات پشتی ستون فقرات به کار میرود، تست خمش به پشت است.
بیان مسئله
افزایش غیر طبیعی قوس ناحیه پشتی را که گردن پشتی یا کیفوزیس می نامند یکی از عارضه های شایع درناحیه خلفی ستون مهره های پشتی است. عارضه گرد پشتی انواع مختلف دارد که درنوع حاد آن بخشی ازستون فقرات به صورت زاویه دار بیرون می زند که قوز نام دارد. این عارضه ارتباط نزدیکی با ضعف عضلات پشت و جلوی سینه دارد. تحقیق حاضر درنظر دارد با تعیین میزان انحنای مهره های پشتی و ارتباط آن با میزان خمش به پشت دانشجویان دختر غیر تربیت بدنی مراجعه کننده به باشگاه ورزشی که برای پرکردن اوقات فراغت ورزش می کنند تعیین نماید که آیا بین میزان عارضه پشت گرد و میزان خمش به پشت ارتباط معنی داری وجود خواهد داشت یا خیر؟
ضرورت و اهمیت تحقیق
ازآنجا که ساختار استخوانی بعضی از مفاصل هم موجب محدودیت درانعطاف پذیری می شود یعنی علاوه بربافتهای نرم که نقش بخصوصی دارند وضعیت های عادتی بدن و کارهای سنگین مزمن دامنه حرکتی را محدود کرده و منجر به کوتاه شدگی تطبیقی عضلات می گردند این تحقیق درنظردارد میزان ارتباط این عوامل را تعیین نماید.
هدف تحقیق
هدف کلی پژوهش تعیین رابطه میزان انحنای مهره های پشتی و انعطاف پذیری درتست خمش به پشت می باشد.
اهداف اختصاصی

  • ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح ناهنجاری کیفوز پشتی.
  • میزان خمش به پشت دانشجویان مبتلا به عارضه کیفوز و دانشجویان فاقد این عارضه تعیین و مقایسه نماید.
  • درصد شیوع کیفوز پشتی دردانشجویان غیر تربیت بدنی تعیین می شود.
  • رابطه کیفوز پشتی با میزان قد تعیین می شود.

فرض های تحقیق
بین انعطاف پشت و میزان انحنای مهره های پشتی ارتباط معنی داری وجود ندارد (دارد).
بین انحنای پشت و میزان قد ارتباط معنی داری وجود ندارد (دارد).
محدودیت های تحقیق
محدودیت های قابل کنترل

  • سن جامعه مورد تحقیق
  • زمان فعالیت تحقیق که ازتاریخ 15/1/85 لغایت 15/3/85 بوده است.
  • آزمودنی های این تحقیق ازمیان دانشجویان دختر غیر تربیت بدنی مراجعه به یک باشگاه ورزشی می باشند.

محدودیت های غیر قابل کنترل

  • هیچ گونه کنترلی برروی فعالیت های قبل از اندازه گیری درآن روز وجود نداشت.

تعاریف عملیاتی واژه ها و اصطلاحات

  • عارضه پشت گرد: منظور وضعیتی است که زاویه بین مهره چهارم پشتی و مهره دوازدهم پشتی با استفاده از فرمول برابر با 40 یا بیشتر از 40 باشد. (10)
  • انعطاف پذیری: انعطاف پذیری، حرکت آزادانه مفصل درسراسر دامنه حرکتی خود است و یا توانایی به کشش واداشتن نسوج اطراف یک مفصل است.

 

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

word

 

 دانلود پایان نامه تربیت بدنی و علوم ورزشی با موضوع بررسی تأثیر پشت گرد بر روی میزان انعطاف پذیری

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند
 
فایل های این سایت دارای رمز هستند برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو