پایان نامه خواب و مرگ و مقایسه آن دو باهم رشته زبان و ادبیات عرب

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

موضوع بررسی:

خواب و مرگ و مقایسه ی آن دو

 استاد راهنما :

فاطمه حسین زاده

 نویسنده :

عصمت عالی زاده قوجه بیگلو

 رشته :

دینی و عربی

چکیده :

در این تحقیق به بررسی خواب و مرگ و مقایسه ی آن دو پرداخته شده است.

خواب : حالتی است که در اثر از کار افتادن موقتی بعضی از مراکز عصبی و دفاعی در بدن پدید می آید و در این هنگام تنها یک قسمت از مراکز دفاعی از فعالیت باز می ماند و بقیه ی قسمت های دفاعی و سایر دستگاه های بدن به کار مشغولند ولی حواس پنجگانه از کار می افتد و تنها قوه ای که در هنگام خواب از کار نمی افتد قوه ی تخیل است.

مرگ : خواب شدید و بزرگ در هر دو مرحله ی روح و نفس است که انسان از نشئه ای به نشئه ی دیگر انتقال می یابد با این تفاوت که در حین خواب انسان غالباً توجه ندارد و هنگامی که بیدار می شود نمی داند که حقیقتاً از سفری بازگشته است برخلاف حالت مرگ .

مقایسه ی خواب و مرگ : درخواب قبض روح به صورت کامل انجام نمی گیرد ولی در مرگ قبض روح کامل صورت می گیرد و تعلق روح نسبت به بدن بطور کامل از بین می رود.

هدف از انجام این تحقیق : 1- ایجاد تحول در دیدگاه انسان نسبت به زندگی در این جهان و جهان آخرت

و بی ارزش دانستن جهان فانی صورت پذیرفته است.

روش تحقیق به صورت کتابخانه ای انجام شده است.

با توجه به بررسی هایی که در این زمینه به عمل آمده از دیدگاه علمای اسلام و همچنین بررسی آیاتی که در این زمینه ها (خواب و مرگ) آمده است و نظریات دانشمندان می توان این نتیجه را گرفت که انسان با تمام تلاشهایی که نموده است باز هم نتوانسته به اسرار پیچیده ی این دو آیت خداوندی دست پیدا کند ولی با این وجود می توان این نتیجه را گرفت که خواب و مرگ هر دو از جنس واحدی است که در خواب قبض روح کامل صورت نمی گیرد ولی در حالت مرگ قبض روح کامل صورت می گیرد و در هنگام خواب کسانی که اجلشان نرسیده باشد خداوند آنها را قبض روح نمی کند تا زمانی که مدت مقرر آنها فرا رسد و این تحقیق و بررسی در این مورد باعث می شود به انسان این دانش را بدهد که همیشه جاودان نخواهد ماند و جاودانه ی مطلق خداست و اینکه انسان غافل باید از این دو آیتی که خداوند برای او آفریده است استفاده کند و در راه باطل گام ننهد و بداند که زندگی دنیوی فانی است. و باید برای رضای خداوند قادر همیشه تلاش نماید و برای جامعه فردی مفید واقع گردد.

(1-1) مقدمه :

به نام او که هستی و کائنات را آفرید. به نام او که با نشانه هایی انسانهای غافل را از خواب غفلت بیدار می دارد. خواب و مرگ آیت خداوندی است که همواره مورد توجه دانشمندان و بشر بوده است. وقتی به حدیثی که در این رابطه آمده است می نگریم «الناس ینام و اذا ماتوا انتبهوا (رسول) مردم در خوابند وقتی می میرند از خواب بیدار می شوند، نشان می دهد که انسانها در غفلت بسر می برند. مانند زمانی که مرگ یکی از عزیزان اتفاق می افتد ذره ای به خود می اندیشند ولی مدتی بعد به دنبال سرگرمیهای زندگی می روند و دوباره غرق در لذتهای دنیوی می شوند و خود را در دنیا جاودانه احساس می کنند. پس باید با غفلت مبارزه کرد تا دچار پشیمانی نشد.

(1-2) بیان مسئله :

خواب چیست؟ حالتی است که دراثر ازکار افتادن موقتی بعضی از مراکز عصبی و دفاعی در بدن پدید می آید و در این هنگام تنها یک قسمت از مراکز دفاعی از فعالیت باز می ماند و بقیه قسمتهای دفاعی و سایر دستگاه های بدن به کار مشغولند ولی حواس پنجگانه از کار می افتد و تنها قوه ای که درهنگام خواب از کار نمی افتد قوه ی تخیل است.

مرگ : خواب شدید و بزرگ، در هر دو مرحله روح و نفس که انسان از نشئه ای به نشئه ی دیگر انتقال می یابد با این تفاوت که در حین خواب انسان غالباً توجه ندارد و هنگامی که بیدار می شود نمی داند که حقیقتاً از سفری بازگشته است. بر خلاف حالت مرگ .

(1-3) مقایسه خواب و مرگ :

درخواب قبض روح به صورت کامل انجام نمی گیرد ولی در مرگ قبض روح کامل صورت می گیرد و تعلق روح نسبت به بدن بطور کامل از بین می رود.

ضرورت تحقیق:

آشنایی با مفهوم واقعی خواب و مرگ و ایجاد تحول در دیدگاه انسان نسبت به زندگی در این جهان و جهان آخرت و بی ارزش داشتن جهان فانی و اینکه انسان جاودان نیست پس باید در زندگی برای رضای خداوند قادر تلاش نماید و برای جامعه فردی مفید واقع گردد.

(1-4) اهداف تحقیق :

1- ایجاد تحول در دیدگاه انسان نسبت به زندگی در این جهان و جهان آخرت 2- بی ارزش دانستن جهان فانی

در این پژوهش محقق به دنبال آن است تا برای سوالات زیر پاسخ های مناسبی پیدا نماید.

1- ماهیت خواب چیست؟

2- مکانیسم خواب از نظر فروید چیست؟

3- نظریات برخی روانشناسان در مورد خواب رؤیا چیست؟

4- رؤیا چیست و انواع رؤیا کدام است؟

5- رؤیاهای ذکر شده در قرآن کدام است؟

6- خواب و رویا از منظر آیات قرآن چیست؟

7- وجه تمایز خواب و بیداری چیست؟

8- خواب های الهام دهنده چیست؟

9- خواب از دیدگاه دین اسلام چیست؟

10- چگونه هنگام خواب روح از بدن جدا می شود؟

11- تفاوت نفس از نظر قرآن و فلاسفه چیست؟

12- تفاوت خواب و مرگ چیست؟

13- وجوه اشتراک و اختلاف خواب و مرگ از نظر قرآن چیست؟

14- ماهیت مرگ در نگرش قرآنی چیست؟

15- واکنش انسانها در برابر مرگ چیست؟

16- مرگ از دیدگاه اولیای خدا چیست؟

17- ارتباط خواب با نفس و روح و مرگ چیست؟

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه خواب و مرگ و مقایسه آن دو باهم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو