پایان نامه رشته حسابداری با موضوع بررسی سیستم حسابداری تامین اجتماعی

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 برای دیدن لیست تمام فایل های دانلودی رشته حسابداری در سایت ما می توانید اینجا کلیک کنید.

گزارش کارآموزی

رشته : حسابداری

موضوع :

بررسی سیستم حسابداری اداره تامین اجتماعی

مکان :

تامین اجتماعی شهرستان ایذه

استاد راهنما:

استاد محمود دانیالی

کارآموز:

ندا احمدی ده کهنه

فصل اول

 آشنایی با تامین اجتماعی

تامین اجتماعی رامی توان پدیده ای اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی دانست که در حقیقت به موازات شکل گیری نیروهای شاغل در حال حرکت است و در مقاطعی به سبب بروز عوامل زیست محیطی یا حوادث ناشی و یا غیر ناشی از کار ، نیروی انسانی نیاز به حمایت های اجتماعی پیدا می کند . به طور مثال هنگامیکه شخص به دلایلی و بنا به اجبار از کار بیکار می شود ، سالمند می شود ویا اینکه فوت می کند تامین اجتماعی به کمک فرد تحت پوشش می آید . وقتی ما می گوئیم تامین اجتماعی یک پدیده است به این دلیل است که در طول تاریخ ، انسان موجودی اجتماعی بوده است و نیروی انسانی ، حرف غالب رادر تولید و خلاقیت می زند . در واقع این پدیده از نهاد خانواده آغاز و پس از انقلاب صنعتی به دلیل پیچیدگی در فرایند های کارگری که با ایجاد اتحادیه های کارگری به عنوان نماینده اجتماعی اش متبلور شده بود شکل گرفت ونهادینه شد.

این حرکت از طبقه کارگر که نیروی اصلی مولد جامعه بودند ، ظهور پیدا کرد و دولت ها برای سامان دادن به این پدیده ودر حقیقت قانونمند کردن آن ، قوانین تامین اجتماعی را مطابق نیازهای جوامع خودشان به تصویب رساندند .

برای اولین بار در سال 1881 میلادی بیسمارک صدر اعظم وقت آلمان اقدام به شکل دهی حمایت تامین اجتماعی کرد او بود که بر خلاف انتظارات آن عصر ، نظام تامین اجتماعی را قانونمندکرد و به مرحله اجرا در آورد .

تولید در حقیقت اساس رفاه و ثروت و خوشبختی جوامع است بنابراین کارکرد ذاتی تامین اجتماعی ، کاملا اقتصادی و به نفع تولید است .

بی توجهی به نیازها و دغدغه های نیروی انسانی یعنی قشر مولد جامعه می تواند سبب افزایش ضایعات در تولید شود ، همچنین عوارضی مانند فرسودگی زودرس ماشین آلات ، کاهش کیفیت تولید و عدم دلبستگی نیروی انسانی به محیط کار را در پی دارد.

تامین اجتماعی در ایران :

به منظــور اجـرا ، تعمیم و گسترش انواع بیمه های اجتماعی و استقرا ر نظام هماهنگ مناسب با برنامه های تامین اجتماعی جهت تمرکز وجوه در آمدهای حاصله از وصول حق بیمه ، سرمایه گذاری و بهره برداری از آن به منظور اجرای تعهدات قانون تامین اجتماعی ، سازمان تامین اجتماعی تشکیل گردیده است . این سازمان طبق قانون فهرست نهادها و موسسات عمومی غیردولتی مصوب 19/4/1373 جزء نهادهای عمومی غیر دولتی قرار گرفته دارای استقلال مالی واداری است .

سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمه گر اجتماعی است که ماموریت اصلی آن پوشش کار گران مزد و حقوق بیگر ( بصورت اجباری ) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد ( بصورت اختیاری) است .

جمعیت تحت پوشش این سازمان حدود هفت میلیون نفر بیمه شده و نزدیک به یک میلیون نفر مستمری بگیر است که با در نظر گرفتن افراد خانواده بیمه شدگان ، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی ، به حدود 5/27 میلیون نفر می رسد . براساس قانون ، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان عمومی غیر دولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل حق بیمه ها ( با مشارکت بیمه شده و کارفرما ) تامین می شود و متکی به منابع دولتی نیست . به همین دلیل ، دارائیها و سرمایه های آن متعلق به اقشار تحت پوشش در نسل های متوالی است و نمی تواند قابل ادغام با هیچ یک از سازمانها و موسسات دولتی یا غیر دولتی باشد .

به دلیل عدم استقرار نظام جامع تامین اجتماعی در کشور ، سازمان تامین اجتماعی بار مسئولیت سنگینی را به دوش کشیده و پاسخگوی نیازهای بخش قابل توجهی از جمعیت کشور است . تکیه گاه اصلی این سازمان مشارکت سه جانبه کارفرمایان ، بیمه شدگان و دولت در عرصه های مختلف سیاست گذاری ، تصمیم گیری های کلان و تامین منابع مالی است .

اصول و مبانی بیمه گری این سازمان به نحوی تنظیم شده که بین اهداف اصلی آن با اهداف کلان نظام اقتصادی همسویی کامل وجود دارد .

این سازمان دارای شوری عالی بوده که به مثابه مجمع عمومی موسسات حمایتی اقتصادی عمل میکند.

اعضای این شوری دارای نمایندگانی از طرف دولت ، کارفرمایان و کارگران به شرح زیر می باشد :

الف ) هفت نفر نمایندگان دولت ، شامل :

 • وزیر رفاه و تامین اجتماعی که ریاست شورا را به عهده دارد
 • وزیر کار و امور اجتماعی یا معاون وی
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی یا معاون او یا نمایندگان تام الاختیار وزیر
 • وزیر مشاور در سازمان برنامه و بوجه یا معاون او
 • وزیر معادن و فلزات یا معادن وی
 • وزیر صنایع یا معادن وی
 • وزیر تعاون یا وی

ب) سه نفر نمایند گان بیمه شدگان

<تامین اجتماعی > موضوع قانون تامین اجتماعی مصوب 1354 حسب ماده 3 شامل موارد زیر است :

 • حوادث و بیماریها
 • بارداری
 • غرامت دستمزد
 • از کار افتادگی
 • بازنشستگی
 • مرگ
 • مقرری بیمه بیکاری

مشمولین قانون تامین اجتماعی حسب ماده 4 عبارتند از :

 • افرادی که به هرعنوان در مقابل دریافت مزد یاحقوق کار می کند
 • صاحبان حرف و مشاغل آزاد
 • دریافت کنندگان مستمریهای بازنشستگی ، از کار افتادگی و فوت

منابع درآمد سازمان به شرح زیر است :

 • حق بیمه های وصولی
 • درآمد حاصل از وجوه ذخائر و اموال سازمان
 • وجوه حاصل از خسارات و جریمه های نقدی مقرر دراین قانون
 • کمک ها و هدایا

سازمان برای اجرای وظایف خود ، دارای تشکیلات مرکزی و واحدها و شعب در تهران   و سایر شهرستانها می باشد .

وظایف و اختیارات سازمان عبارتند از :

الف) جمع آوری و تمرکز کلیه وجوه موضوع حق بیمه مشمولین قانون تامین اجتماعی و سایر وجوه و درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری و بهر برداری از وجوه ذخائر و اموال سازمان .

ب) انجام تعهدات موضوع قانون تامین اجتماعی

ج) سرمایه گذاری و بهره برداری از وجوه ذخائر سازمان .

سازمان تامین اجتماعی از لحاظ نظری ، مبانی کار کردها ی حرفه ای ، یکی از قدرتمندترین و تاثیر گذارترین اعضای اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی( IssA ) و جزو هیات رئیسه آن است .

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه حسابداری با موضوع بررسی سیستم حسابداری تامِین اجتماعی

پایان نامه های رشته حسابداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *