پایان نامه رشته کامپیوتر درباره امنیت و دسترسی به داده ها در شبکه

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 موضوع تحقیق:

امنیت و دسترسی به داده ها در شبکه

مقدمه

امروزه کامپیوتر در زندگی روزمرهٔ اشخاص نقش مهمی را بازی می کند. و در تمام جنبه های فردی زندگی شخص نفوذ پیدا کرده است. این امر از سوی نشان به توسعه یافتگی و سرعت دادن به کارهای روزمره و از سوی دیگر به ما یاد آوری می کند. که چنین وسیله ایی به این مهمی نیاز به نگهداری ویژه دارد. نابودی و به سرقت رفتن اطلاعات از روی آن ممکن است به ضررها و ضربه های جبران ناپذیری تبدیل شود.

مقدمه چرا امنیت ؟ و چرا برای خانهٔ شما اگر یک نگاه عمیق و دقیق به قضیه بیندازیم می بینیم که کامپیوتر شما همیشه در خطر دزیده شدن است البته نه از نظر فیزیکی علتش هم این است که شما چیزهایی زیادی در آن دارید شمارهٔ کارت اعتباری شما، اطلاعات حساب بانکی و خیلی چیزهای دیگر که آنها پیدایش می کنند با این اطلاعات آنها می توانند خودشان را در دنیای مجازی جای شما جا نزنند. به جای شما خرید کنند با اسم شما به دوستان شما بی احترامی کنند. و خیلی چیزهای دیگر که مطمئنا به نفع شما نیست .

البته فقط اینهانیست شاید شماره و مشخصات برای دسترسی رایگان به اینترنت یا فایلهای شما روی هارددیسک همه و همه دلایل خوبی برای یک حمله باشند مخصوصا که در کشور ما هیچ قانونی جلوی این کارهای را نمی گیرد و با ورود خانواده DSL و ضعیف بودن امنیت در کارهای شخصی زمینه بسیار خوبی برای اینکار پدید آمده است بسیار از مردم عادی به این مهم آگاه نیستند که در بعضی از موارد می توان جلوی یک فاجعه را با کمی دانش و چند پیشگیری ساده گرفت نکته این است که برای یک حمله نیاز نیست شما در دسترس باشد آنها می توانند با زدن یک ایمیل یا فرستادن یک فایل ویروسی تمام اطلاعات مورد نظر خود را بدست بیاورند که در 90% مواقع حملات آنها در مقابل کامپیوتر بدون امنیت شما موفقیت آمیز است حاصل یک حمله ممکن است حتی لطمات سخت افزاری روی Case شما نیز باشد.

یک مثال خوب برای این بی دقتیها ویروس MSBLAST بود که توانسته بود تقریبا اکثر کامپیوتر بی دفاع شخصی را مختل کند و بعضی از ارگانها را تا مرز تعطیلی پیش ببرد. با توجه بی ضرری MSBLAST و عمق فاجعه می شود. با یک شبیه سازی امکان آمدن ویروس X یا نرم افزار هک Y با قدرت پاک کردن دیسک سخت افزاری شما عمق فاجعه را بهتر درک کرد اما چه کسانی در جنگ با X و Y پیروز می شوند در ادامه مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت.

کمی تفکر در مورد امنیت سیستم شخصی قبل از اینکه به اقدامات امنیتی که شما باید انجام بدهید برسیم شما باید از تجربات قبلی خود در کارهای روزمره خود استفاده کنید. ببینید کامپیوتر شما مثل آپارتمان شماست چه اقداماتی برای حفظ امنیت آپارتمانتان و وسایل درون آن انجام دادید چه وسایلی برای افزایش امنیت آن در آن نصب کرده اید.

برای مثال شما می دانید اگر اطلاعات خود را فریاد بزنید همسایه ها به راحتی صدای شما را می شنوند و از اطلاعات شخصی شما با اطلاع می شوند و یا کلید خانه را دست هر کس نمی دهند یا هر وقت از خانه خارج می شوند در را قفل می کنید حال موارد را در حالت کامپیوتر ی بازبین می کنیم.

شما در رایانه خود هیچ وقت نباید. Passwordهای ساده انتخاب کنید و آنها را به راحتی به دیگران بگویید یا هر وقت از پشت رایانه خود می روید باید آن را قفل کنید در همهٔ سیستم عامل قابلیت Log off و Lock system وجود دارد.

بحث امنیت در جاهایی مثلInternet بسیار مهم است که هر کس هر چیزی را بهتر بشناسد اشتباه های کمتری و دقت بیشتری در نگهداری آن دارد ما در این بحث می خواهیم به سایتها همان قدر اعتماد کنیم که می شود به آنها اعتماد کرد.

اعتماد ( Trust )

بشر معمولا روی ظاهر اشخاص به آنها اعتماد می کنند ولی این روش نمی تواند همواره درست در یک اصطلاح ساده می توان گفت اینترنت به پایه های همین اعتماد پایه گذاری شده است. در دهه شصت کامپیوترها به فراگیری امروزه نبودند ولی در جاههایی به دانشگاه ها و موسسات دولتی کاربرد داشند در آن زمان دولت ایالات متحدهٔ آمریکا تصمیم به ایجاد پروژه ایی برای اتصال این موسسات را گرفت و نام این پروژه Arpanet گذاشت Arpanet مخفف Advance Research project Agency می باشد و در همانجا اصل شبکه ها پایه گذاری شده و امنیت پیشرفته معنا پیدا کرد.

البته در ابتدا کسانی که قصد آزار داشته باشند بسیار کم بودند و رایانه ها هم به صورت کاملا روشن و بدون هیچ تکنیک خاصی برای احزار حویت با هم کار می کردند تا زمانی که e- commerce شروع به کار می کند. و آن زمان بود که استفاده از Security به معنای امروزی شروع شد با یک مثال ساده ادامه می دهیم فرض کنیم بسته این به دست شما برسد و آدرس روی آن برای شما ناآشنا باشد آیا شما به محتویات درون آن اعتماد می کنید مطمئنا نمی توان اعتماد کرد پس در اینجا اصل اعتماد اصولا بی معناست این شرایط در اینترنت می تواند بر روی emailها روی دهد و حتی ممکن است بر روی packetها نیز انجام شود ( به کوچکترین تکه ایی در شبکه جابجا می شود. در اصطلاح بسته یا packet می گویند )

در این شرایط چه باید کرد. این شرایط می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا این فایلها می توانند دارای virus باشد که صدمات جبران ناپذیری به داده های ما بزند پس در هیچ شرایطی نامه های و بسته ها ی مشکوک نباید باز شود در ادامه ما به صورت کامل این مبحث را باز میکنیم.

حقیقت اطلاعات شخصی

اگر شما یک گفتگو با شخص در محیط خود داشته باشید و بلند حرف بزنید همه در آن منطقه می شنوند و اگر فریاد بزنید مردم بصورت کاملا ناخواسته متوجه اطلاعات می شوند.

در اینترنت یک واقعیت وجود دارد و آن هم این است که بسته ها به صورت مستقیم بین کامپیوترها جانبی نمی شوند در اقع بسته ها از دست کامپیوترهای زیادی می گذرند.

فرایند فوق را اصطلاحا پکت روتینگ می گویند البته روترهایه اصلی یا پایه اینترنت قابلیت پردازش داده ها را ندارند. ولی در بین راه بعضی از روترها به خاطر ناشناخته بودن قابلیت باز کردن و خواندن بسته ها را دارند.

. در اینجا برای جلوگیری از خواندن اطلاعات بدون مجوز ما از کد گذرای استفاده می کنیم کدگذاری به صورت کامل در ادامه توضیح داده می شود.

چه کارهایی باید بکنیم تا کامپیوتر ما امن شود.

امن کردن کامپیوتر کار ساده ای نیست پس از شما می خواهیم تا پایان این مقاله صبر کنید و آن را بخوانید تا با دید بهتر و وسیع تر شروع به کار امن سازی کرده باشید در بعضی قسمتها مقاله صحبت از چیزهای شده که کامپیوتر شما به صورت پیش ورز آنها را دارد مثل password و Backup ولی برای این کار با نرم افزارهای خاصی مثل firewall و Antivirus باید آنها را نصب کنید.

در ادامه شما با کارهای به ترتیب اهمیت آشنا می شوید .

نصب و راه اندازی یک Antivirus

اگر یک شخص درب منزل شما را بزند و بخواهد برای فروش چیزی با یک تماس ساده وارد خانه شود شما باید فکر کنید تا با او اجازه وارد شدن بدهید اگر از همسایه ها یا دوستان باشد شما اجاره وارد شدن می دهید ولی مراقبش هستید واگر داستانش را قبول نکنید او راه نمی دهید.

در واقع antivirus هم به همین شیوه کار می کنند Antivirus برای تشخیص فایلها از یک قائدهای خاصی پیروی می کنند که این قاعدهٔ خاص به وسیله یک قسمت کنترلی به نام Virus Signature استفاده می کنند .

اگر فایلهای پیدا شده با Virus signature هم خوانی داشته باشند به عنوان یک فایل دارای Virus شناخته می شود و مطابق به راه خاصی آنها پاک، نابود یا خراب می شوند.

برای بهتر متوجه شدن مطلوب اگر یک virus را یک کلاه بردار فرض کنید که با اسم یک فروشنده برای دزدیدن اشیا قیمتی وارد خانه می شود ما چگونه می توانیم آن را بشناسیم در واقع ما تا زمانی که مطلبی در مورد کلاه بردار یا کلاه بردارهای مشابه در روزنامه نخواهیم قادر به انجام این کار نیستیم در سیستم یک Anti virus در واقع از شرکت سازنده خود به وسیله بروز رسانی اطلاعات در مورد ویروسهای جدید را به دست می آورد.

ویروسها برای ورود راههای زیادی دارند از قبیل cd-rom ؛ floppy disk ؛ internet email نرم افزار ضد ویروس شما باید همیشه هوشیارانه تمام ابزارهای ورودی شما را مراقبت کند.

بعضی از Antivirusها تکنیکهای دیگری هم برای شناسایی ویروسها دارند مثلا یک فایل خاص به صورت مداوم و بدون داشتن هیچ محیطی برای کاربر 90% پردازش cpu بگیرد خب این فایل حتی اگر virus نباشد کمتر از virus هم نیست. پس نرم افزار Antivirus آن را شناخته و گزارش می دهد. Antivirusها قابلیتهای زیادی دارند که بستگی به کارخانه سازنده آن با هم فرق دارند. معمولا نسخه های جدید آنها تمام قابلیتهای فوق را دارد. در بین آنها بعضی از Antivirusها مثل Symantec شناخته شده ترند ولی Antivirus ی خوب است که راحت Update شود و شناخت بالا داشته باشد و ram را زیاد اشغال نکند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کامپیوتر درباره امنیت و دسترسی به داده ها در شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو